Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” to muzeum mieszczące się w Jagniątkowie (dzielnicy Jeleniej Góry), w domu należącym do niemieckiego pisarza noblisty Gerharta Hauptmanna zbudowanym w 1899 według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha.

Umiejscowiona na granitowej skale rezydencja zwana „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień) otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha. powstała w zamyśle jako willa widokowa, z której rozpościerał się widok na Karkonosze. Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946.  Willa Wiesenstein była przez prawie pół wieku zarówno schronieniem i swoistym rodzajem refugium dla pisarza, jak i centrum życia kulturalnego i towarzyskiego dla wielu twórców, pisarzy, intelektualistów, artystów z kręgów karkonoskich i berlińskich, a także miejscem słynącym z cennych zbiorów sztuki.

Willa działa obecnie jako Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” będące instytucją kultury Miasta Jeleniej Góry. Statutowe cele muzeum to: kultywowanie wielokulturowego dziedzictwa Dolnego Śląska, przechowywanie i udostępnianie spuścizny Gerharta Hauptmanna oraz zbiorów związanych z kulturą i literaturą Śląska. Na ekspozycję stałą składają się pamiątki związane z twórczością i życiem noblisty, m.in. jego sprzęty, listy, pierwsze wydania dzieł.

Muzeum czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli:
od 1.10 -30.04 w godz. od 9.00-16.00, natomiast w sezonie letnim tj od 1.05-30.09 w godz. od 9.00 -17.00.

Ceny biletów:
- normalny: 7,- zł/os. (przewodnicy, kierowcy, opiekunowie grup- bezpłatnie)
- ulgowy : 4,- zł/os.  (dla młodzieży szkolnej, studentów, dzieci)
- grupowy: 6,- zł/os. (dla grup powyżej 10 os.)
- rodzinny: 4,- zł/os. (dla dwóch osób dorosłych oraz min. dwóch osób małoletnich nieprzekraczających 16- go roku życia)

Środa - WSTĘP WOLNY od 1 maja 2016 roku.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Dom Gerharta Hauptmanna, Michałowicka 32, 58-570 Jelenia Góra
  • 75 755 32 86
  • kontakt@muzeum-dgh.pl
  • www.muzeum-dgh.pl
Regulamin