Turyści zmierzający na Śnieżkę, najczęściej rozpoczynają swoją wyprawę w malowniczo położonym górskim miasteczku Pec pod Sněžkou (750 m n. p. m.). Wyruszyć można pieszym szlakiem wiodącym przez Obří důl, a potem przejść obok schroniska Slezská bouda albo iść przez Růžohorky i górę Růžová hora. Na najwyższy szczyt Republiki Czeskiej najłatwiej dostaniecie się jednak wyciągiem krzesełkowym, kursującym na trasie Pec pod Sněžkou - Śnieżka.

Dolna stacja znajduje się w Pecu pod Śnieżką (na wysokości 829 m n.p.m). Kolej najpierw wwozi pasażerów do stacji pośredniej na szczycie Ruzohorky, a później dociera do górnej stacji, położonej nieco poniżej szczytu Śnieżki (na wysokości 1588 m n.p.m). Kolej ma prawie 3800 metrów długości. Pokonanie 759 metrów różnicy wzniesień, zajmuje czteroosobowym wagonikom 16 minut. 

Stara kolej, którą rozebrano, by zrobić miejsce na nową, jechała na szczyt 25 minut. Poprzednia kolejka, była też znacznie bardziej wrażliwa na podmuchy wiatru. Z tego powodu przez jedną trzecią dni w roku była nieczynna. Nowa gondola może pracować przy wietrze dochodzącym do 60 km/h. 

Bilet na Śnieżkę w jedną stronę kosztuje 210 koron (ok. 32 zł).
Za przejazd w obie strony trzeba zapłacić 390 koron (ok. 60 zł). Dzieci i seniorzy mają zniżki. 

Nowy wyciąg może przewieść tyle samo turystów co stara kolejka – czyli jedynie 250 osób na godzinę. Przyrodnicy nie zgodzili się na zwiększenie przepustowości, ponieważ szczyt Śnieżki już teraz jest bardzo oblegany. Kolejką linową dotychczas wjeżdżało na niego rocznie 200 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć turystów wchodzących pieszo od strony polskiej. 

Godziny otwarcia:
-Pec p. Sněžkou-Růžová Hora  CZYNNA 8 - 19 h
-Růžová Hora-Sněžka  CZYNNA 8 - 19 h

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Gondola na Śnieżkę (CZ), Pec pod Sněžkou 230, 542 21 Pec pod Sněžkou
  • +420 499 405 528, +420 499 405 527
  • info@snezkalanovka.cz
  • www.snezkalanovka.cz
Regulamin