Chciałbyś zobaczyć w ciągu jednego dnia jedne z najpiękniejszych zakątków Czeskiego Raju? Jedź do kochanego przez wszystkich Czechów Hruboskalskiego Skalnego Miasta! Ten rozciągający się na 120 hektarach kompleks wydrążonych w skale labiryntów, jaskiń i wąwozów zachwyca swoim majestatem już od pierwszego spotkania. Jednak atrakcje przyrodnicze to nie wszystko – wędrując wąskimi ścieżkami wśród skalnych gigantów masz niezwykłą szansę odkryć tajemnice burzliwej i krwawej czeskiej historii!

Hruboskalskie Skalne Miasto to pięć mniejszych i różniących się od siebie krajobrazami i geologicznymi ciekawostkami regionów: Draci Skaly, Zamecka Rokle, Udolicka, Kapelnik i Majak. Przemierzając ich ścieżki, można zobaczyć największe cuda Czeskiego Raju zarówno z dołu, jak i … z góry. Liczne punkty widokowe ukazują skalny labirynt z nowej perspektywy – dlatego warto wejść na słynne „vyvhlidki” - Mariańską, Na Kapeli i Hlavatice i spojrzeć na setki iglic i piaskowcowych wież z lotu ptaka.

Odwiedzając Hruboskalskie Skaly, nie należy zapomnieć o pamiątkach historii, które znajdują się tu co krok. Większość z nich znaduje się przy tzw. Złotej Ścieżce Czeskiego Raju: malowniczy Zamek Hruba Skala, ruiny zamkowe Chlum czy liczące ponad 100 lat Gospodarstwo Kopiców to tylko niektóre z nich! 

Jeżeli chcesz spotkać cuda czeskiej natury i kultury w jednym miejscu, odwiedź koniecznie Hruboskalskie Skalne Miasto jeszcze dziś!

Trasa Złota Ścieżka Czeskiego Raju (Zlatá Stezka Českého ráje) prowadzi przez centrum obszaru chronionego krajobrazu CHKO Český ráj.

Po drodze można odwiedzić zamek Waldsztejn (Valdštejn) i podziwiać Arboretum Bukovina, gdzie już od ponad 100 lat rośnie 35 gatunków drzew pochodzących przede wszystkim z Ameryki Północnej. Do arboretum wchodzimy korzystając z wejścia w górnej jego części (od strony pensjonatu Hájovna).

Punkt wyjścia: Kacanovy, przystanek autobusowy
Przebieg trasy: Kacanovy, BUS - ścieżką rowerową nr 4012 do Arboretum Bukovina - przełęcz Jižní sedlo - zamek Valdštejn - przełęcz Jižní sedlo - niebieskim szlakiem pieszym do zabytkowego gospodarstwa Kopicův statek - Kacanovy
Atrakcje na trasie: skalne miasto Hruboskalské Skalní Město, zamek Valdštejn, Arboretum Bukovina, zabytkowe gospodarstwo Kopicův Statek
Gastronomia: Valdštejn, Bukovina, Kacanovy
Informacje: Regionalny Ośrodek Informacji Turystycznej Turnov, tel.: +420 481 366 255, info@turnov.cz, www.cesky-raj.info

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

Regulamin