Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy to gotycki kościół, pierwotnie parafialny, od 2004 r. katedra diecezji świdnickiej. Znajduje się przy placu Jana Pawła II, w południowo-wschodniej części średniowiecznego miasta lokacyjnego. Jeden z najważniejszych zabytków miasta.

Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska. Wieża o wysokości 103 m jest najwyższą na Śląsku i piątą co do wielkości w Polsce. Jest jedyną katedrą w Polsce bez stalli kapituły katedralnej. Również prezbiterium nie przeszło dotąd zmiany do obrzędu święceń kapłańskich. Jest to trzynawowa bazylika- nad fasadą zachodnią dominuje widoczna z daleka wieża. Ma ona 5 kondygnacji. Na ostatniej, która przechodzi w ośmiobok, umocowano po rogach kolumienki, na których stoją figury św. Stanisława i Wacława, Maryi i św. Jadwigi, św. Piotra i Pawła, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Wśród ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia najcenniejszy jest gotycki poliptyk z 1492 ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej w kaplicy zwanej Chórem Mieszczan (kopia Ołtarza Mariackiego)- ołtarz ten został prawdopodobnie wykonany przez ucznia Wita Stwosza. Na dziedzińcu kościoła stoi kolumna św. Floriana pochodząca z 1684.

Zwiedzanie katedry codziennie w godz. 10:00 – 17:45 po umówieniu się z przewodnikiem.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Katedra św. Stanisława i Wacława, plac św. Jana Pawła II 2-3, 58-100 Świdnica
  • 530 853 425
  • katedra.swidnica@gmail.com
  • www.katedra.swidnica.pl
Regulamin