Landeskrone (419 m n.p.m), niewielkie wzniesienie górujące nad najsłynniejszym polsko-niemieckim miastem, to atrakcja w Görlitz, którą warto poznać z bliska. Porośnięta lasem bazaltowa góra to w rzeczywistości wygasły wulkan, który zaledwie 30 milionów lat temu zalewał okolice rzekami gęstej lawy.
Nazwa wzniesienia oznacza” koronę ziemi” - nic więc dziwnego, że w tak waż nym dla okolicy miejscu od dawna wznoszono zabudownia o wielkim znaczeniu. Jako pierwsze powstały tu zabudowania obronne Słowian, które znajdowały się na południowych stokach góry. W XIII w. na szczycie stanął zamek czeskiego rodu Bibersteinów, który z czasem stał się istotnym elementem systemu obronnego transeuropejskiego szlaku Via Regia.
Po zburzeniu twierdzy w 1440 r. na szczycie nigdy nie było już pusto – w XVII w. działało tu obserwatorium astronomiczne, a w 1901 stanęła tu wieża Bismarcka, która stoi do dziś. Turyści odwiedzający Landeskrone mogą podziwiać ze szczytu panoramę Gór Izerskich, Gór Żytawskich oraz Karkonoszy, a także... spróbować znakomitych dań kuchni regionalnej i międzynarodowej w stylowej hotelowej restauracji. 

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

Regulamin