Muzeum Energetyki znajduje się w Szklarskiej Porębie, przy trasie do Jeleniej Góry. Jest to budynek starej siłowni wodnej. Można tu znaleść wiele eksponatów związanych z początkami energetyki i tym, jak zmieniała się przez lata. Znajdziemy tu urządzenia wykorzystywane niegdyś przez energetyków oraz odbiorców energii elektrycznej.

Najważniejszymi historycznymi perełkami są tu liczniki energii, przekładniki prądowe i napięciowe, transformatory, izolatory czy tez wszelkie przyrządy pomiarowe. A jak ludzie dostawali rachunki w tamtym czasach? Teksty były drukowane poprzez adresograf- wytłaczane były na płytkach cynkowych. Ważny był też ubiór elektryków- znajdziemy tu mundur inżyniera energetyka I stopnia. 

Wszystkie eksponaty w muzeum są odrestaurowane przez kustosza- pana Ludwika Szczepaniaka. Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 roku- wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj. Wielką atrakcją muzeum jest również działająca przepływowa elektrownia wodna. Możliwość jej zwiedzania była niemożliwa aż do 1995 roku- wtedy to otwarto balkon widokowy, z którego widać doskonale halę maszynową oraz hydrozespół z dwiema turbinami Francisa.

Muzeum czynne w soboty od godziny 10:00, wstęp bezpłatny.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Muzeum Energetyki, Jeleniogórska 2, 58-580 Szklarska Poręba
  • 75 75 26 338
Regulamin