Jeżeli interesuje Cię historia sportu oraz turystyki, chciałbyś dowiedzieć się trochę więcej o Karpaczu to dobrze trafiłeś. To właśnie w Karpaczu znajduje się drugie w Polsce Muzeum Sportu i Turystyki. Muzeum ma swój początek w roku 1974 i swoją siedzibę w zabytkowym budynku przysłupowym.

Wewnątrz budynku znajdują się eksponaty ukazujące genezę Karkonoszy i rozwój turytyki. Na ścianach muzeum ukazano działalność Walonów, górników, pasterzy, laborantów itp. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Ryciny i oryginalne eksponaty prezentują tradycje dawnej turystyki karkonoskiej, m.in. lektyki i sanie rogate
 
Jeśli chodzi o sporty to w tym regionie najwcześniej w Europie zaczęto uprawiać sporty zimowe. Rozwinęły się tu m.in. saneczkarstwo i narciarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz był centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy. Osobny dział poświęcony jest Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, które też miało ważną historię i do tej pory zawdzięczamy im życie.
 
W muzeum znajduje się też wiele eksponatów dotyczących ochrony przyrody. Prezentowane są tu najpiękniejsze okazy ze świata roślinnego i zwierzęcego, które przypominają też o ochronie przyrody. 

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 9:00-17:00 (poniedziałki nieczynne)
Ceny biletów: normalny - 6zł, ulgowy - 4 zł, rodzinny - 12 zł
Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Muzeum Sportu i Turystyki, Mikołaja Kopernika 2, 58-540 Karpacz
  • 75 76 19 652
  • muzeumsportu@dolnyslask.pl
  • www.muzeumsportu.org
Regulamin