Kurort Oybin to popularne uzdrowisko i zarazem malownicze miasteczko we wschodnich Niemczech, położone na obszarze Gór Żytawskich w bezpośrednim sąsiedztwie czeskiej granicy. Uzdrowisko otoczone jest stromymi skalistymi wzgórzami. Kurort, letnisko, a przede wszystkim bardzo popularne miejsce wycieczek, również z powodu zabytkowej kolejki parowej, która kursuje tutaj z Żytawy. To prawdziwa przygoda odbyć 12-kilometrową podróż wąskotorową linią wijącą się wśród skał, lasów i miejscowości.

Idealny obszar turystyczny z ponad 300 km długości dobrze oznakowanych szlaków. Przejścia graniczne dla pieszych pozwalają na spacer po czeskich sąsiadach Gór Łużyckich. 

Dla fanów wspinaczki - znajdziecie tam 80 szczytów z ciekawymi trasami wspinaczkowymi na różnych poziomach wysokości.

Największą atrakcją Oybinu jest góra nosząca tę samą nazwę - Oybin, zbudowana z piaskowca, której kopuła góruje około 100m nad miastem. Co więcej - na szczycie tego skalnego masywu znajdują się romantyczne zabytki – ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru z przełomu XIII i XIV wieku. Miejsce to jest  również powiązane z życiorysem słynnego malarza epoki romantycznej Caspara Davida Friedricha, który w tym fragmencie Sudetów znajdował inspirację do swoich obrazów.

Będąc w Oybinie nie sposób nie wybrać się na górską wędrówkę - na górę Topfer (582 m n.p.m.), gdzie z platformy widokowej rozchodzi sie piękny widok na całe Góry Żytawskie. Na Töpferze znajduje się schronisko (górska restauracja) Töpferbaude, w którym w sezonie można miło spędzić czas, zjeść posiłek, napić się piwa lub kawy.

Oprócz tego warto zobaczyć:

  • Kościół Górski Bergkirche z 1734 roku,
  • Zamek Myśliwski Hornitz,
  • park zdrojowy z szeroką bazą gastronomiczną i atrakcji dla dzieci,
  • bajkowy teatrzyk Märchenspiele,
  • zabytkowe domy szachulcowo-przysłupowe,
  • i wiele innych.
Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Oybin (DE), , 02797 Oybin
Regulamin