Pałac w Czernicy, leżącej w zachodniej części Gór Kaczawskich, na skraju Parku Krajobrazowego Doliny Bobru był miejscem, gdzie wielka teologia spotkała się ze zbrodnią, futurologią i wymuszonym wojną kolekcjonerstwem. I trzeba przyznać, że jak na dworskie mury, którym zawsze dobrze robi makijaż niezwykłości, w tym prezentują się bardzo wyraziście. Tutaj rozważano, jak wolna wola człowieka ma się do grzechu pierworodnego, tutaj brat odebrał życie bratu, tutaj szemrano, co krąży po niebie wzbudzając fascynację i przerażenie mieszkańców wsi i odwiedzających ją gości, no i wreszcie to tu schowano przed światem zbiory Muzeum Mozartowskiego i śląskie muzykalia.

Ten urokliwy pałac wybudowano w 1543 roku, a w XVIII wieku otoczono go malowniczym parkiem. W XV wieku, w dzisiejszej Czernicy, swoje posiadłości miały zamożne rody Kittlitzów i Seidlitzów. Schaffgotschowie pojawiają się w dawnej dokumentacji dotyczącej Czernicy dopiero w wieku XVI, kiedy to nabywają majątek dworski i rozbudowują go, wznosząc w 1543 r. pałac w stylu renesansowym.

Obecnie, pałac znajduje się w rękach prywatnych i jest w dobrym stanie. Właściciele chętnie udostępniają go do zwiedzania z zewnątrz i wewnątrz. Sam dwór jest budowlą dwukondygnacyjną, wysoko podpiwniczoną, od strony północno-zachodniej wyposażoną w narożną, wysuniętą przed mury wieżę wzniesioną w 1911 r. W zamkniętych przed ciekawskim okiem wnętrzach kryją się m.in. cenne polichromie: w reprezentacyjnej izbie na pierwszym piętrze renesansowa, w sali balowej secesyjna. W przylegającym do budowli parku założonym w połowie XIX w. można wypatrzeć wiele egzotycznych gatunków.

Źródło: swieradow-zdroj.pl

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Pałac w Czernicy, Czernica 102, 58-521 Jeżów Sudecki
  • 601 611 980
  • dmm@dip.pl
Regulamin