Park Ducha Gór znajduje się przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej porębie. Tu właśnie masz okazję zapoznać się z unikalną przyrodą Karkonoszy. Jest to jedno z najciekawszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym  miejsc  na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Zabytkowy park został odnowiony w 2011 roku. Na jego terenie zaprojektowano ponad kilometr przyrodniczych ścieżek górskich, które prowadzą zwiedzających szlakiem najciekawszych okazów flory parkowej.
 
Na trasie ścieżek znajduje się pięć domków tematycznych:
-Chata Wodnika Pożytecznego – z kołem młyńskim i balkonem, z którego rozciąga się widok na „moczydło”,
-Chata Tajemna - ukryta w skarpie tak, że trawiasty dach zlewa się  z otoczeniem, otwarta od frontu, z ławami i stołami wewnątrz, -Gościniec Ducha Gór - oparty na 18 słupach akacjowych, wewnątrz ławy ze stołami „ogniskujące się” na otwartym kominku oraz grillu,
-Chata Skrzata z mchu i paproci  - konstrukcja z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą,  mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami,
-Chata Rzepichy Zielarki – utrzymana w charakterze prymitywnej zagrody, gdzie ściany wykonane są z pionowych sztachet korespondujących  z ogrodzeniem zielarskiego ogrodu. 
 
Na terenie parku jest też tzw. placyk dobrej kondycji– plac zabaw z urządzeniami wykonanymi w stylistyce nawiązującej do pozostałych elementów małej architektury, miejsce promujące aktywność fizyczną. Znajdzie się tu też coś dla najmłodszych- na terenie parku organizowane są plenerowe lekcje przyrodnicze dla dzieci i młodzieży szkolnej. 
Kolejnym aspektem tego miejsca jest Park Hauptmannów. Przy zakładaniu parku wykorzystane zostały naturalne formacje roślinno-skalne, w tym buki porastające granitowe skałki, do których dosadzono kolejne formacje drzew w grupach po kilka sztuk razem. Zasadniczą część drzewostanu stanowią drzewa iglaste uzupełnione o celowe nasadzenia, wśród których przeważają srebrne świerki, modrzewie i sosny, a szczególną uwagę zwracają sosna-wejmutka, sosna-limba, żywotnik olbrzymi, choina kanadyjska i świerk kłujący odmiany sinej, które należałoby uznać za pomniki przyrody. 
 
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela godz. 9:00-16:30, poniedziałek nieczynne
Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł (cena obejmuje zwiedzanie Muzeum Hauptmannów)
zwiedzanie Parku- 1 zł.
Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Park Ducha Gór, 11 listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba
  • 75 717 26 11
  • dom.hauptmannow@wp.pl
Regulamin