Park Zdrojowy i Park Norweski to jedne z największych atrakcji Cieplic, które przyciągają codziennie setki turystów, marzących o chwili wytchnienia w ciszy i malowniczym otoczeniu. Historia obu łączy się z rozwojem Cieplic jako niezwykle popularnego uzdrowiska, a zarazem... ważnego ośrodka przemysłowego. Jak to możliwe?

Park Zdrojowy, który powstał dzięki funduszom rodu Schaffgotsch, zaczynał  skromnie, bo jako... przylegający do rodowego pałacu ogród warzywny! Założony już w XVIII.wieku, szybko doczekał się awansu i popularności wśród kuracjuszy, którym właściciele Cieplic udostępnili cześć swojego ogrodu. Dziś jego długa, cienista aleja obsadzona lipami i klonami oraz „dodatki architektoniczne” - Teatr Zdrojowy Animacji, muszla koncertowa i romantyczne rzeźby – sprawiają, że park jest prawdziwą perełką Karkonoszy.

Otwarty na nowo po długiej i dokładnej renowacji Park Norweski powstał dzięki właścicielowi miejscowej fabryki E. Fullnerowi, który... chciał oddzielić fabrykę od domów pracowników. Postawiony w centrum parku pawilon, wzorowany na znanej restauracji w Oslo, sprawił, że park szybko zaczęto nazywać „Norweskim”. Dziś, po dwóch latach gruntownej renowacji, można tu podziwiać wypielęgnowane aleje, stylowe latarnie, wielobarwne klomby i panoramę Karkonoszy, rozciągająca się z południowo-zachodniego końca parku. 

Dziś dwa najsłynniejsze parki karkonoskich uzdrowisk można odwiedzać niemal równocześnie. Na oddzielającej je rzece Wrzosówce znajduje się most, który łączy dwa parki i dwie strony historii Cieplic. Dlatego nie warto zwlekać – parkowe ścieżki czekają na Ciebie już dziś!

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Park Zdrojowy i Norweski, , 58-560 Jelenia Góra
Regulamin