Zwiedzanie Zamku Gryf to jedna z atrakcji Pogórza Izerskiego, której nie oprze się miłośnik średniowiecznych klimatów. Budzące respekt ruiny z rzadkiego czarnego bazaltu wznoszą się na niewielkim wzgórzu, gwarantując niezapomniane widoki na okolicę.
Warownia, która dziś rozbudza wyobraźnię turystów, stoi podobno w miejscu pradawnego grodu plemienia Bobrzan. W XIV wieku wyrosła tu znaczące kasztelania, która była najpotężniejszym grodem systemu obronnego, obejmującego również Czochę, Chojnik oraz Rajsko.

Zamek Gryf wielokrotnie zmieniał właścicieli, dziś będący w rękach prywatnych. Należał m.in. do książąt świdnickich i króla czeskiego. Przez ponad 600 lat (aż do schyłku II Wojny Światowej) był we władaniu rodziny Schaffgotsch - najpoteżniejszego śląskiego rodu, który przez pewien czas traktował zamkowe mury jako...bazę wypadów łupieżczych.
Dziś ruiny znajdują się w rękach prywatnych i są udostępniane do samodzielnego zwiedzania. Turyści mogą podziwiać 3 poziomy ruin, obejmujące tzw. Zamek Dolny, Średni i Wysoki, które miały szczęście zagrać w kultowym filmie „Wiedźmin”. 

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Ruiny Zamku Gryf, Proszówka , 59-620 Gryfów Śląski
  • 75 611 20 38 / 882 516 060
  • biuro@zamekgryf.pl
  • www.zamekgryf.net
Regulamin