Schronisko wybudowane zostało w charakterystycznym stylu śląsko-łużyckim poniżej szczytu i oddane do użytku 24 października 1924 roku (kamień węgielny pod nie położono 17 września 1922 roku). Pierwszymi gospodarzami schroniska była rodzina Kober, która serwowała zmarzniętym turystom ciepłe posiłki i napoje aż do zakończenia działań wojennych na tym terenie.

Schronisko stało się jednym z ulubionych celów wypraw kuracjuszy oraz znakiem rozpoznawczym samego Świeradowa-Zdroju. Od zakończenia wojny Schronisko na Stogu Izerskim w dalszym ciągu prowadzi turystyczną działalność. Do dyspozycji turystów jest ok. 50 miejsc noclegowych, pokoje z łazienkami oraz pełne wyżywienie. Stojąc przed Schroniskiem możemy podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa-Zdroju. Mamy stąd również doskonały widok na dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnią część Karkonoszy. Cała trasa wiedzie przez lasy świerkowe, uroczyska i trzęsawiska. Szczególnie pięknie jest tutaj wczesną wiosną.

Niedaleko Schroniska na Stogu Izerskim funkcjonuje turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski - Smrk.

Obok schroniska znajduje się nowa kolei gondolowa. Jej trasa wynosi 2172 m. Maksymalna zdolność przewozowa wynosi 2400 osób na godzinę, czas przejazdu 8 minut, długość trasy narciarskiej wynosi 2 500 m. Wysokość dolnej stacji 617 m n.p.m, górnej 1060 m n.p.m

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Schronisko na Stogu Izerskim, Świeradów-Zdrój , 59-980 Świeradów-Zdrój
  • (0048) 75 75 22 110, (0048) 601 974 896
  • stogizerski@op.pl
  • www.stogizerski.republika.pl
Regulamin