Jej rozległy, porośnięty kosodrzewiną i górskimi łąkami wierzchołek należy do najwyższych w Karkonoszach – choć jednocześnie do najrzadziej odwiedzanych! Smogornia (1489 m n.p.m) wystaje majestatycznym wierzchołkiem ze Śląskiego Grzbietu i, jako jeden z niewielu szczytów Karkonoszy, nie jest dostępna zwykłym turystycznym szlakiem.

Nie znaczy to, że nie możemy jej zobaczyć – czerwony szlak, prowadzący główną granią Karkonoszy, trawersuje jej północne zbocza. Umożliwia w ten sposób turystom spojrzenie w głęboki Kocioł Smogorni, z którego wypływa Srebrny Potok. Południowe stoki, pokryte nagimi gołoborzami można zobaczyć zimą, kiedy letni szlak czerwony trawersujący właśnie Kocioł Smogorni zostaje „przesunięty” na stronę czeską.

Smogornia to szczyt, którego masywną kopułę warto eksplorować przy okazji dłuższej karkonoskiej wyprawy – na przykład do lubianego przez turystów Schroniska „Odrodzenie”. Majestat Kotła Smogorni można wtedy podziwiać zarówno z góry, jak i z dołu, wędrując odpowiednio czerwonym lub zielonym szlakiem

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Smogornia, , Karpacz
Regulamin