Największym skarbem Europa-Miasta Görlitz/Zgorzelec jest jego bogactwo architektury. W samym Görlitz jest prawie cztery tysiące zabytków z ponad 500-letniej historii europejskiej architektury.

W szczególności budynki starówki zachwycają swoimi bogato zdobionymi fasadami, artystycznymi sklepieniami oraz freskami na suftach. Nigdzie indziej w Niemczech nie znajdą Państwo nagromadzenia tak wielu starannie odrestaurowanych zabytków.

Do ważniejszych zabytków przy rynku należy Stary i Nowy Ratusz, Waga Miejska, Schönhof i Rathausapotheke a także położona przy Starym Ratuszu Fontanna Neptuna.

Ratusz
Po raz pierwszy został wspomniany w 1369 roku, jako miejsce administracji miejskiej, władzy i sądownictwa. Jego dzisiejszy wygląd jest wynikiem wielu przebudowań. Wendel Roskopf dobudował w latach 1537/38 ambonnę, na której od 1591 roku znajduje się posąg Temidy jako symbol wymiaru sprawiedliwości. Płaskorzeźba herbu króla Macieja Habsburga świadczy o przynależności Górnych Łużyc do korony węgierskiej i czeskiej. Zegar ratuszowy na wieży z dwiema tarczami pochodzi z roku 1524. Został przemieniony przez Bartłomieja Scultetusa na zegar 12 godziny i połączony z górnym zegarem faz księżyca. Wytworne wnętrze ratusza pochodzi z doby renesansu. Dobudowany budynek w stylu  neorenesansowym według projektu architekta Jürgena Krögera został ukończony w 1903 roku. Ozdobiony jest herbami miast z Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.

Apteka Ratuszowa
Stojący, przy wyjeździe z najważniejszego placu miasta na ulicę Peterstraße, budynek, który również w swoim wnętrzu jest bogato wyposażony, był od 1558 roku przebudowany w stylu renesansowym. Z tego okresu pochodzi dekoracyjna fasada budynku. Od strony ulicy Peterstraße zachowały się typowe dla resnesansu szczyty. Zegary słoneczne Zachariasa Scultetusa, które zmieniane były kilkakrotnie, zostały najprawdopodobniej przytwierdzone już w 1550 roku.

Schönhof
Ten do XX wieku czynny zajazd z browarem był jednym z najelegantszych budynków miasta, gdzie nocowali znamienici goście. Składający się z kilku połączonych ze sobą budynków, został wzniesiony na nowo po wielkim pożarze w 1525 roku przez budowniczego miasta Wendela Roskopfa. Uważany jest on za najstarszy datowany mieszczański dom renesansowy w Niemczech. Gruntowa przebudowa nastąpiła w roku 1617.

Waga
Waage - Waga to jeden z najważniejszych budynków z grupy domów na Rynk Dolnym zwanego Zeile (szereg). Budek ten służył do ważenia i clenia w nim sprowadzanych do miasta towarów. Został on wzniesiony w roku 1600 na późnogotyckim parterze przez budowniczego miejskiego Jonasa Roskopfa. Fasada ozdobiona jest kolumnami z jońskimi kapitelami i konsolami z popiersiami. Na jedynm z nich uwiecznił się na Jonas Roskopf z cyrklem, na drugim przedstawiony jest mistrz murarski Elias Ebermann z kielnią a mistrz wagi Andreas Alert z ciężarkiem i wagą uwieczniony jest na trzecim popiersiu. Do roku 1823 swoję siedzibę w budynku Wagi miał urząd akcyzowy. Również założone w 1830 roku Stowarzyszenie Gospodarcze miało tu swoją siedzibę aż do budowy nowej w Humboldthaus.
Od 1991 rozpoczęły się prace restauratorskie i przebudowa dla potrzeb Muzeum Śląskiego, które zostało otwarte 13 maja 2006 roku ze swoją stałą ekspozycją w Schönhof. Ten imponujący budynek renesansowy na Rynku Dolnym (Untermarkt) w Görlitz mieści nowoczesne muzeum na powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Stare Miasto Görlitz (DE), , Görlitz
Regulamin