Stawy Podgórzyńskie koło Cieplic to lokalny fenomen u stóp Karkonoszy. Kompleks 22 zalewów, które przyciągają amatorów wędkarstwa i smacznych, świeżych ryb, jest znany w całej Polsce. Mało kto jednak wie, że za dzisiejszym sukcesem tego miejsca stoją setki lat fascynującej historii, którą zdecydowanie warto znać!

Stawy Podgórzyńskie stworzyli w XV wieku stworzyli cystersi z Cieplic, znani ze swojej pracowitości i zamiłowania do interesów. W ich wodach hodowano już wtedy liczne gatunki ryb, na których zakon regularnie się bogacił. Potężny ród Schaffgotschów, do którego stawy należały 300 lat później, zwiększył ich ilość do 67. Tym samym najsłynniejsza arystokratyczna rodzina Sudetów stała się właścicielem największego kompleksu stawów w regionie.

W podgórzyńskich zbiornikach żyją nie tylko ryby. Miłośnicy skrzydlatej zwierzyny będą tu przeszczęśliwi – Stawy Podgórzyńskie to największe skupisko ptaków w całych Sudetach! Wizyta nad brzegami tych sztucznych zalewów to również okazja do cieszenia się wyjątkowymi widokami. Z platform zbudowanych przy niemal każdym ze stawów można podziwiać wielobarwne refleksy promieni słonecznych, skrzące się na wodzie. Co więcej, można to robić, delektując się najlepszą smażoną rybą w regionie – nad stawami znajduje się bowiem lubiana przez turystów i miejscowych Smażalnia „Złota Rybka”, której przysmaki są znane w całej okolicy!

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

Regulamin