Szubienica usytuowana na wzniesieniu 348 m. n.p.m. w pobliżu drogi prowadzącej z Leśnej do wsi Złotniki Lubańskie. Miejsce to znajduje się dziś na terenie ośrodka rekreacyjno - wypoczynkowego Elektrowni “Turów”.

Szubienica została wybudowana w 1707 roku na miejscu starszej, zapewne drewnianej XVI-wiecznej konstrukcji. Niektórzy badacze datują jej powstanie na rok 1200, jednak data ta wydaje się mało prawdopodobna. 

Przeprowadzone prace wykopaliskowe w początkach XX wieku przez Edgara von Uechtritz, pana na pobliskim zamku Czocha, ujawniły we wnętrzu szubienicy i w jej bezpośrednim sąsiedztwie liczne szczątki ludzkie. W latach 1971-75 za zgodą ówczesnych władz konserwatorskich obiekt został poddany kontrowersyjnej przebudowie (m.in. rozebrano kamienne filary).

Obecnie całość po adaptacji przypomina pseudorycerski zameczek. W "średniowiecznym zameczku" sezonowo otwiera się kawiarnia.

Drogowskazy do baszty można zobaczyć w kilku miejscach w okolicy m.in w Gryfowie Śląskim i Mirsku. Znajduje się ona po prawej stronie tuż za Złotnikami Lubańskimi przy drodze do Leśnej. Obiekt nieudostępniony do zwiedzania, dostępny wyłącznie dla klientów ośrodka Złoty Sen. Koszt wynajęcia całej wieży z salą biesiadną na 20 osób to 50 zł/godz. Przy zamówieniu usługi cateringowej, baszta gratis.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szubienica w Złotnikach , , 59-812 Złotniki Lubańskie
Regulamin