Zajęcznik (595 m n. p. m.) to szczyt w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Położony jest w północnej części Wysokiego Grzbietu, w bocznym ramieniu odchodzącym od Stogu Izerskiego ku północy i północnemu wschodowi. Rozdziela Czerniawę-Zdrój od głównej części Świeradowa-Zdroju. Na zalesionym szczycie Zajęcznika znajduje się stacja przekaźnikowa RTV. Zbudowany jest z gnejsów i granitognejsów z wkładkami amfibolitów oraz łupków łyszczykowych, należących do bloku karkonosko-izerskiego.

Na zachód od wsi Orłowice, u północnego podnóża Zajęcznika, znajduje się nieczynny kamieniołom „Jerzy”, w którym był eksploatowany łupek serycytowy. Stwierdzono tu także występowanie kasyterytu, jednakże o nieekonomicznie małej zawartości cyny.

Obecnie wokół masywu Zajęcznika rozciągają się Single Track'i- naturalne ścieżki rowerowe. Znajduje się tu też ścieżka edukacyjna. Jest to pierwsza w regionie tego typu ścieżka, gdzie zrezygnowano ze zwykłych tradycyjnych tablic z dużą ilością tekstu na rzecz elementów wymagających zaangażowania turysty i co za tym idzie jego zainteresowania. Zawiera 9 stanowisk- tablic.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Zajęcznik, , 59-850 Świeradów-Zdrój
Regulamin