Choć Zamek Chojnik w Sobieszowie wielkością nie dorównuje innym dolnośląskim warowniom, to z pewnością bije na głowie pod względem lokalizacji. Niewielki, wzniesiony z surowego kamienia średniowieczny gród wznosi się na szczycie góry, której zbocza pionowo opadają w głąb Piekielnej Doliny. Południowy stok góry Chojnik to zaś lita skała, która skutecznie broniła tutejszych przed zdobyciem i padła dopiero pod naporem...amatorów wspinaczki! Dziś to zamczysko, jest jednym tchem wymieniane obok najsłynniejszych warowni tej części kraju: Czochy i Książa. Czym skromny Chojnik zasłużył sobie na tak wysoką pozycję w rankingu dolnośląskich twierdz?
 
Zamek Chojnik, choć wzniesiony w XIII. wieku dzięki bogactwu książąt świdnicko-jaworskich, przez niemal 600 lat był gniazdem rodowym najpotężniejszego rodu Kotliny Jeleniogórskiej – Schaffgotschów. Słynący wśród wrogów i sojuszników jako warownia nie do zdobycia, nie uległ w swojej historii żadnej ludzkiej armii, opierając się skutecznie nawet armii husyckiej. Jego historia, pełna mrożących krew w żyłach opowieści, obrosła przez stulecia w liczne legendy. Najsłynniejszą z nich, opiewającą losy okrutnej księżniczki Kunegundy, zna dziś każde dziecko!
 
Każdy, kto podejmie się trudu zdobycia zamkowych murów jednym z dwóch dostępnych szlaków, zostanie nagrodzony po stokroć. Czy to zapierającymi dech w piersi widokami na panoramę Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Izerskich, rozciągającą się z zamkowej wieży, czy to spotkaniem z zamkowym duchem, spacerującym o zmierzchu po zamkowych blankach...
 
Aby poznać jedne z najsłynniejszych historii i legend Dolnego Śląska, koniecznie wybierz się więc na Zamek Chojnik jeszcze w tym sezonie! 
Opinie o tym miejscu
Super zamek, piękne widoki. Polecam.

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Zamek Chojnik, Zamkowa 1, 58-570 Jelenia Góra
  • 757 556 394
  • www.chojnik.pl
Średnia ocena (max 10)
Na podstawie 1 opinii
10
Regulamin