Zamek w Świnach, często kryjący się w cieniu swojego większego brata – zamku w Bolkowie – to miejsce warte krótkiej wycieczki. Historia średniowiecznej fortecy sięga X w., kiedy w tym miejscu stał już ważny w regionie dwór, strzegący przejścia przez Przełęcz Lubawecką. Warownia przez stulecia była we władaniu rodu Świnków, który dał historii m.in. arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnki i uczestnika wypraw krzyżowych – rycerza Henricusa de Swyn. 

Według niektórych źródeł niewielką fortecę i Zamek Bolków łączy tajemny podziemny tunel. Zamek Świny zachował do dziś sporo swojego dawnego czaru, który turyści mogą (niestety, od czasu do czasu) podziwiać. Warto przyjrzeć się zachowanej w całości wieży z resztkami sgraffitowych dekoracji, barokowym portalom z tarczą rodową Świnków oraz malunkom, stworzonym przez... znudzonych żołnierzy Wermachtu.

Wybudowany ogromnym nakładem sił oraz środków zamek niedługo cieszył się swym wspaniałym wyglądem.

W czasie wojny siedmioletniej zamek został (1761) ograbiony przez rosyjskich żołnierzy. Niezamieszkany zamek szybko popadł w ruinę, a dzieła zniszczenia dopełnił huragan z 1848 roku i wielki pożar z roku 1876. Od 1905 oddany przez hrabiego Stanisława Hoyosa w opiekę lokalnemu związkowi "Heimatverein Bolkenhain" zamek poddany został gruntownej restauracji: mury odgruzowano i wzmocniono, a w latach 30-ych przykryto dachem zamkową wieżę. W 1941, podczas II wojny światowej, niechętni Hitlerowi gospodarze musieli sprzedać zamek państwu. W roku 1942 ruiny przekazano wojsku, które zorganizowało tutaj magazyn produkowanych w podziemnych fabrykach Bolkowa części do samolotów. Prace remontowe kontynuowano po II wojnie światowej. Po transformacji ustrojowej ruiny warowni trafiły w prywatne ręce.

Największe przekształcenia siedziby Świnków miały miejsce w pierwszej połowie XVII stulecia. Znacznie rozszerzyły one obszar zamku i jego walory obronne.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Zamek Świny, , 59-420 Świny
  • +48 601 429 666
Regulamin