Jizerka (ok. 862 m n.p.m) to najprawdopodobniej najlepsze miejsce w Górach Izerskich, by poczuć gościnność naszych południowych sąsiadów. W tej zagubionej wśród izerskich szczytów wiosce, której historia sięga XVI wieku, nic nie jest zwyczajne. Klimat przypomina tu  skandynawską tajgę, ahistoria, skrywa tajemnice poszukiwaczy cennych kamieni.

„Żywy skansen” Jizerka to najwyżej położona jest u stóp masywnej sylwetki Bukovca, wśród traw i karłowatych brzóz rezerwatu Mala Jizerska Louka. Jest dostępna dzięki krzyżującym się tu górskim szlakom - to jedno z ulubionych „rowerowych miejsc” w Górach Izerskich, które mimo bycia skansenem na co dzień tętni życiem. Z polskiej strony granicy najłatwiej dotrzemy tu z Orla – odległość między obiema osadami to tylko 1,5 kilometra.

Najczęściej odwiedzane miejsca w Jizerce to uznawany przez wielu za kultowy Pansky Dum i historyczny budynek dawnej szkółki. W pierwszym, będącym domem właściciela tutejszej huty, jest dziś hotel i restauracja. Koniecznie należy skusić się tu na puchar gorących malin z lodami waniliowymi i bitą śmietaną, który podbije kubki smakowe najbardziej wybrednych! W dawnej szkółce ma siedzibę Muzeum Gór Izerskich – najlepsze miejsce, by poznać lepiej specyfikę tego wyjątkowego regionu. 

Jeżeli chcesz dać się uwieść magii surowej przyrody i fascynującej historii, udaj się jak najszybciej do Jizerki! 

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Izerka (CZ), , Bukovec
Regulamin