Janowice Wielkie PKP > Dwór w Mniszkowie > Punkt widokowy Wołek > Kolorowe Jeziorka

Czas wycieczki w jedną stronę - około 3h
Długość - około 13km
Trudność - łatwa
 

1. Janowice WIelkie
Miejscowość położona na wysokości około 350-400 m n. p. m. w malowniczej dolinie rzeki Bóbr, pomiędzy Górami Kaczawskimi, a Rudawami Janowickimi. Stanowi siedzibę Gminy Janowice Wielkie. Wieś leży w sąsiedztwie Trzcińska, Miedzianki, Mniszkowa i Radomierza.
Zabudowa częściowo rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr.
Do Janowic Wielkich można dotrzeć m.in. pociągiem, prywatną linią autobusową czy samochodem.


2. Dwór w Mniszkowie
Dwór wzniesiono dla rodziny Geierów, najprawdopodobniej  w 1728 r. data na portalu. W 1909 r. został przeprowadzony poważny remont. Prawdopodobnie w planach przebudowy uczestniczył znany architekt i publicysta Paul Schulze-Naumburg. W 1934 r. restaurowano lub gruntownie przemalowano strop sali piętra w narożniku południowo-wschodnim.

3. Wołek był niegdyś jednym z piękniejszych punktów widokowych na Karkonosze, Izery, Góry Wałbrzyskie, Kamienne. Około 1880 r. na szczytowej polance posadzono kosodrzewinę (Pinus mughus). Sadzonki przyjęły się, ale się nie rozrastają. Oprócz zasadzenia kosodrzewiny, towarzystwo RGV pod szczytem od zachodniej strony zbudowało schron dla turystów. Szkoda, że do dnia dzisiejszego nie został nawet ślad po nim. Obecnie las rozrósł się i panorama rozciąga się w Kierunku Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Rekompensatą jest za to cisza i bardzo mała liczba turystów.
 

4. Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę światową, prawdziwy skarb Ziemi Kamiennogórskiej.
Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. 

Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Janowice Wielkie > Kolorowe Jeziorka, , 58-520 Janowice Wielkie
Regulamin