Janowice WIelkie > Aleja Jarząbów Szwedzkich > Zamek Bolczów > Skalny Most > Starościńskie Skały

Czas wycieczki
w jedną stronę - około 2 h
Długość - około 7 km
Trudność - łatwa

Wycieczka z Janowic Wielkich przez klimatyczne ruiny Zamku Bolczów oraz tajemnicze "skalne miasto", wśród monumentalnych formacji skalnych.
 

1. Janowice WIelkie
Miejscowość położona na wysokości około 350-400 m n. p. m. w malowniczej dolinie rzeki Bóbr, pomiędzy Górami Kaczawskimi, a Rudawami Janowickimi. Stanowi siedzibę Gminy Janowice Wielkie. Wieś leży w sąsiedztwie Trzcińska, Miedzianki, Mniszkowa i Radomierza.
Zabudowa częściowo rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr.
Do Janowic Wielkich można dotrzeć m.in. pociągiem, prywatną linią autobusową czy samochodem.
 

2. Aleja Jarząbów Szwedzkich
Jest to obecnie jedna z najdłuższych alei tego gatunku w Europie, podobno już sędziwa, bo 100-letnia. Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) to ciekawe trwałe połączenie dwóch gatunków: jarząba pospolitego (Sorbus aucuparia) i mącznego (Sorbus aria), które powstało dopiero w okresie polodowcowym. Drzewa te naturalnie występują w Europie północnej, w Polsce jest najrzadziej spotykanym drzewem w stanie dzikim. Możemy w niewielkiej liczbie spotkać go w lasach między Kołobrzegiem, a Gdynią gdzie objęty jest ścisłą ochrona gatunkową. Sami przyznacie, że są to malownicze drzewa i to one wskazują nam drogę do tajemniczych lasów pokrywających góry, jakimi są Rudawy Janowickie.
 

3. Zamek Bolczów
Średniowieczna warownia w Janowicach Wielkich jest przykładem rozbudowanego w kilku fazach zamku wyżynnego, znakomicie wykorzystującego uwarunkowania terenowe, w tym wypadku malownicze formacje skalne występujące w Rudawach Janowickich. Ruiny zamku rycerskiego znajdują się, na granitowej górze (561 m n.p.m.) wznoszącej się nad okolicą.
 

4. Skalny Most
W Dolinie Janówki odnajdziemy jedną z ciekawszych formacji skalnych jakim jest Skalny Most . Położona jest na wysokości około 600-620 m. Podobnie jak sąsiadująca skała (Piec) Skalny Most charakteryzuje się  zwiększonym promieniowaniem radioaktywnym.
 

5. Starościńskie Skały
Grupa Starościńskich Skał stanowi najbardziej charakterystyczną kulminację Janowickiego Grzbietu. Składa się z kilku skałek tworzących rozmaite formy i kształty. Na najwyższej z nich – nazywanej też Widokowa, czasem określanej mylnie jako Lwia Skała – znajduje się punkt widokowy, na który wiodą wykute w skale stopnie (dwa „zabiegi” – każdy po ok. 17 schodów), zabezpieczone metalowymi barierkami; takie same barierki stanowią zabezpieczenie platformy widokowej. Sama platforma zajmuje szczyt najwyższej skały, mającej kształt nieforemnego (trapezoidalnego) prostokąta (ok. 2–3 × 4 m), o bardzo nierównym podłożu, na którym występują różne formy wietrzeniowe (np. różne stadia tzw. kociołków wietrzeniowych). Na Skałkach zlokalizowana jest jedna ze skrytek geocachingowych (Mariannenfels – Starościńskie Skały – OP738A).

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Janowice Wielkie > Starościńskie Skały, , 58-520 Janowice Wielkie
Regulamin