Janské Lázně > Wystawa „Do Krakonošova” > Dvorský les

Czas wycieczki w jedną stronę - około 3h
Długość - około 10km
Trudność - łatwa

Rezerwat, który obejmuje ten las nie pozwala na zejście ze ścieżki.

1. Janské Lázně
Jańskie Łaźnie są znanym w świecie miastem uzdrowiskowym a jednocześnie drugim najwyżej ocenianym ośrodkiem narciarskim w Republice Czeskiej.
Są jedynym czeskim uzdrowiskiem na czeskiej stronie Karkonoszy. Dla porównania w sąsiedniej Polsce – na Dolnym Śląsku znajduje się 12 miejscowości uzdrowiskowych.

Spokojne miasteczko z nietuzinkową historią leży u podnóża Czarnej Góry (Černa hora 1299 m n.p.m.), na wierzchołek której z samego miasta prowadzi kabinowa kolejka linowa. Dzięki nowym kolejkom linowym, wyciągom i trasom biegowym miasto stało się renomowanym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym oraz idealnym punktem wyjściowym do najwyższych czeskich gór Karkonoszy, w zimie dla narciarzy a w lecie dla turystów pieszych i rowerowych.

2. Wystawa „Do Krakonošova”
Wystawa znajduje się w centrum informacji. Można tu obejrzeć karkonoskie skrzaty i bajkowe figurki. Częścią ekspozycji jest też kącik zabaw dla dzieci, kawiarenka, galeria, sklepik z pamiątkami i karkonoskimi produktami.

3. Dvorský les (Hoflbusch) jest perełką wschodnich Karkonoszy położony w najwyższych partiach Rychorów 1033 m n.p.m. i stanowi fragment KRNAP (Krkonošský národní park).
Obszar ten jest porośnięty resztkami tzw. puszczy bukowej. Jednak, to, co stanowi o jego oryginalności to powykręcane i skarłowaciałe drzewa, które przybierają dziwaczne kształty. 

Paradoksalnie drzewostan ten najlepiej prezentuje się podczas tak zwanej brzydkiej pogody, kiedy, to drzewa oblega mgła lub gdy szczyt - Dworski Las znajduje się w chmurze.
W takich okolicznościach przyrody potęguje się wrażenie, że las za chwile ożyje i że zza pni wyjdą jakieś postacie, a może nawet ukaże się nam mityczny Karkonosz i opowie jakąś oryginalną anegdotkę.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Jańskie Łaźnie > Dworski Las, , 542 25 Jańskie Łaźnie
Regulamin