Jelenia Góra > Piechowice > Górzyniec > Rozdroże Izerskie > Świeradów Zdrój > Schronisko na Stogu Izerskim

Cas wycieczki w jedną stronę - około 4 h
Długość - około 39 km
Trudność - średnia

1. Jelenia Góra
Miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr.

2. Piechowice, choć nie są tak znane jak Szklarska Poręba, Karpacz, Świeradów Zdrój czy Cieplice, są malowniczo położone – u podnóży gór, pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi, nad niedużą rzeczką Kamienną z jej dopływem – Małą Kamienną.
To idealne miejsce do uprawiania turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej – na która to gmina bardzo stawia.
Istnieje tu wiele szlaków dostępnych dla rowerzystów, a w okresie letnim z Jeleniej Góry kursują autobusy komunikacji miejskiej przystosowane do przewożenia rowerów.

3. Górzyniec (niem. Seiffershau, a w latach 1933-1945 Hartenberg) to pięknie położona osada w Górach Izerskich w Dolinie Małej Kamiennej. Leżący pomiędzy Wysokim a Kamienickim Grzbietem jest dobrą bazą wypadową we wschodnią część G. Izerskich, ale także w Karkonosze. 

W Górzyńcu znajduje się jedyny w Górach Izerskich rezerwat florystyczny chroniący krokusy. U stóp Czarnej Góry znajdują się także sztolnie górnicze, a na jej stokach słynny Zakręt Śmierci na Drodze Sudeckiej.
Górzyniec to także przystanek na szlaku Kolei Izerskiej, pomiędzy Piechowicami a Szklarską Porębą Dolną, która na tym odcinku pokonuje 2 tunele.

4. Rozdroże Izerskie - leży na wysokości 767 m.n.p.m. na przełęczy pomiędzy grzbietem Kamienickim a grzbietem Wysokim Gór Izerskich. Rozpościera się z niego piękny widok na kopalnie kwarcu "Stanisław" oraz na część Grzbietu Kamienickiego.

5. Świeradów Zdrój - niewielkie miasteczko (3 tys. mieszkańców), położone na wysokości 450-710 m.n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy. Miasteczko to nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich dzięki unikalnemu klimatowi oraz zasobom naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu. Przyciąga turystów i kuracjuszy od XVIIw.

Ze Świeradowa na Stóg Izerski dostaniemy się koleją gondolową.
Gwarantowane piękne widoki i niezapomniane wrażenia.

6. Schronisko na Stogu Izerskim powstało w roku 1924 z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego, a dokładniej z inicjatywy Josefa Siebelta (ze środków rodziny Schaffgotch) świeradowskiego lekarza, który przybył do miasta mając lat 21 i będąc ciężko chorym doznał cudownego ozdrowienia, po czym postanowił na stałe osiedlić się w ówczesnym Bad Flinsberg. Schronisko na "STOGU IZERSKIM" zostało zmodernizowane w zakresie wykończenia wewnętrznego, zachowując swój niepowtarzalny urok, charakter i styl.

Obok schroniska znajduje się nowa kolei gondolowa.  Jej trasa wynosi 2172 m. Maksymalna zdolność przewozowa wynosi 2400 osób na godzinę, czas przejazdu 8 minut, długość trasy narciarskiej wynosi 2 500 m.

Wysokość dolnej stacji 617 m n.p.m, górnej 1060 m n.p.m. Kolej funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników tras rowerowych w lecie.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Jelenia Góra > Stóg Izerski, , 58-500 Jelenia Góra
Regulamin