Karpacz > Dom Morgensterna > Zapora w Łomnicy > Karpatka, punkt widokowy

Czas wycieczki
w jedną stronę - około 0,5h
Długość - około 2,5km
Trudność - łatwa
 

1. Karpacz może pochwalić się pięknym, reprezentacyjnym deptakiem znajdującym się na głównej ulicy miasta – Konstytucji 3 Maja. 

Otaczają go restauracje, kawiarnie czy sklepy z pamiątkami. Powstał on dzięki wspólnej pracy urbanistów, architektów i projektantów miejskich przestrzeni.


2. Dom Morgensterna

To drewniany budynek kryty gontem i przyozdobiony przedstawieniami bocianów. Dom ten zamieszkiwał profesor Carl Ernst Morgernstern, pochodzący ze sławnej monachijskiej rodziny artystów. Konkurujący z nim twórcy złośliwie okrzyknęli go "królem pocztówek".

To drewniany budynek kryty gontem i przyozdobiony przedstawieniami bocianów. Dom ten zamieszkiwał profesor Carl Ernst Morgernstern, pochodzący ze sławnej monachijskiej rodziny artystów. Konkurujący z nim twórcy złośliwie okrzyknęli go "królem pocztówek".

Prócz Morgensterna, malowaniem pejzaży zajmowało się wielu innych artystów, jednak to jego prace uważano za najdoskonalsze, i to z nim nawiązywali współpracę właściciele najpopularniejszych schronisk. To wszystko sprawiło, że został okrzyknięty królem karkonoskiego malarstwa widokówkowego. Morgenstern, na stałe osiadł w Karpaczu, gdzie wybudował swój dom przy obecnej ulicy Skłodowskiej 1. W 1913 roku wraz z żoną założył Fundację Carla i Elizabeth Morgenstern. Od tej pory posiadłość nad Płomnicą stała się mekką dla artystów szukających artystycznej inspiracji w karkonoskiej przyrodzie.

3. Zapora na Łomnicy
Pomiędzy latami 1910-15 w ramach programu przeciwpowodziowego została zbudowana zapora na Łomnicy. Tworzy ona niewielkie jezioro zaporowe wraz ze sztucznym wodospadem. 

Na początku XX wieku w jeziorku można było się kąpać lub pływać po nim kajakiem, zimą zaś zamieniało się w lodowisko. Na brzegu funkcjonowała restauracja oraz muszla koncertowa. Dziś szczytem zapory prowadzi czerwony szlak turystyczny, który prowadzi do Grabowca.


4. Karpatka to wzniesienie o wysokości 726 m n.p.m., znajdujące się w centralnej części Karpacza. W XVIII wieku miejsce to stanowiło teren eksploatacji górniczej. W tutejszych sztolniach poszukiwano złóż srebra. W końcu wycofano się z tej działalności.

W XIX i XX wieku Karpatka stanowiła popularny cel spacerów. Wijącymi się po jej zboczach ścieżkami można było dotrzeć na szczyt, z którego rozpościera się piękna panorama na Karpacz i Karkonosze ze Śnieżką na czele. Porastający wzniesienie las sosnowy oraz porozrzucane po jego zboczach zgrupowania skalne dodawały temu miejscu niezwykłego uroku, który był obiektem licznych przedstawień artystycznych. Do dziś można natrafić na stare pocztówki, będące potwierdzeniem dawnej świetności Karpatki.

Dziś polecamy również spacery po tym nieco zapomnianym miejscu. Jest tu cicho, pachnie sosnowym lasem, a prześwitujące spomiędzy gałęzi pejzaże robią spore wrażenie.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Karpacz > Punk Widokowy Karpatka, , 58-540 Karpacz
Regulamin