Karpacz Centrum > Dziki Wodospad > Kotki > Słoneczniki

Czas wycieczki w jedną stronę
- około 2 h
Długość - około 7 km
Trudność - średnia

Jest to trasa, na której możemy podziwiać róznorodność form skalnych, z których najpopularniejszymi są właśnie Pielgrzymy oraz Słoneczniki.
 

1. Karpacz może pochwalić się pięknym, reprezentacyjnym deptakiem znajdującym się na głównej ulicy miasta – Konstytucji 3 Maja.
Otaczają go restauracje, kawiarnie czy sklepy z pamiątkami. Powstał on dzięki wspólnej pracy urbanistów, architektów i projektantów miejskich przestrzeni.
W związku z budową deptaka uruchomiono obwodnicę prowadzącą przez tunel znajdujący się pod stokiem Kolorowa. Dzięki temu główną ulicą Karpacza można bezpiecznie spacerować.

 

2. Dziki wodospad równie magicznie wygląda w lecie, otoczony zielenią i zacieniony koronami drzew, jak i w zimie, gdy zdobią go fantazyjne formy lodowe, ośnieżone drzewa i prószący wokół biały puch. To miejsce jest wymarzoną lokacją do wykonania bajkowych i nieco tajemniczych sesji zdjęciowych.
Kilkumetrowy wodospad powstał na skutek spiętrzenia zaporą przeciwrumszową wód Łomnicy. Położony jest opodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę i jest jednym z ulubionych miejsc turystów. 

 

3. Kotki są niedużą grupą skałek, administracyjnie podległą gminie Podgórzyn, ulokowaną na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości ok. 1090 m m n.p.m..
Ta formacja skalna, składa się z kilku mocno spękanych granitowych ostańców, o maksymalnej wysokości 10 metrów. Wyraźnie widoczne są na nich liczne zjawiska geologiczno-geomorfologiczne, czyli na przykład: cios biegnący w trzech kierunkach, charakterystyczne dla tego typu grup skalnych wietrzenie typu „materacowego”, fragment żyły aplitowej oraz kociołki wietrzeniowe.
 

4. Słoneczniki składają się z kilku spękanych granitowych ostańców, których jeden filar przypomina wykutą w skale postać.
Ta niezwykła charakterystyczna skała o finezyjnych kształtach jest najlepiej widoczną skałą w Karkonoszach, którą można podziwiać prawie z całej Kotliny Jeleniogórskiej.
Ze Słonecznika roztacza się panorama na wschodnia i północno-wschodnią część gór. To wszystko sprawia, że atrakcję tą zalicza sie do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych skałek karkonoskich.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Karpacz > Słoneczniki, , 58-540 Karpacz
Regulamin