Dziki Wodospad > Domek Myśliwski > Schronisko Samotnia > Strzecha Akademicka > Dom Śląski > Śnieżka

Czas wycieczki w jedną stronę - około 3 h
Długość - około 9 km
Trudność - średnia

Najciekawsze podejście na najwyższy szczyt Karkonoszy wiedzie niebieskim szlakiem z Karpacza Górnego przez Polanę.
Droga ta jest najbardziej urozmaicona pod względem krajobrazowym, a na jej trasie znajduje się zabytkowy kościół Wang oraz schronisko Samotnia i Strzecha Akademicka.

Szlak prowadzi między innymi przez Kocioł Małego Stawu, widokowy grzbiet Złotówki, a także grzbietowe wypłaszczenie Równi pod Śnieżką. Dużym atutem są rozległe widoki, które roztaczają się już z dolnych fragmentów podejścia.
 

1. Dziki wodospad równie magicznie wygląda w lecie, otoczony zielenią i zacieniony koronami drzew, jak i w zimie, gdy zdobią go fantazyjne formy lodowe, ośnieżone drzewa i prószący wokół biały puch. To miejsce jest wymarzoną lokacją do wykonania bajkowych i nieco tajemniczych sesji zdjęciowych.

Kilkumetrowy wodospad powstał na skutek spiętrzenia zaporą przeciwrumszową wód Łomnicy. Położony jest opodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę i jest jednym z ulubionych miejsc turystów. 

 

2. Domek Myśliwski
Głównym zadaniem obiektu jest upowszechnianie wiedzy o Karkonoszach wśród turystów oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Oferta edukacyjna Domku Myśliwskiego skierowana jest  do turystów indywidualnych, a także grup zorganizowanych. Ośrodek realizuje autorski program „Cztery pory roku”, a także zaprasza na projekcje filmów o Karkonoszach, prelekcje multimedialne oraz zajęcia edukacyjne prowadzone zarówno w Domku Myśliwskim jak i jego okolicy.  

 

3. Schronisko PTTK Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Słynie z przytulnej atmosfery drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Jest otwarta przez cały rok. Leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiec dotrzeć do niej można tylko piechotą.(Samochód polecamy zostawić, na którymś z parkingów strzeżonych w Karpaczu Górnym. np w Hotelu Sadyba- koszt za 1 dobę 10-15zł). Schronisko znajduje się mniej więcej w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę. 

Mały Staw, nad którym znalazła swoje miejsce Samotnia, wcale nie jest mały. 255 metrów długości i 185 szerokości przy 6,5 metrowej głębi sprawia, że tylko z racji sąsiedztwa znacznie większego Wielkiego Stawu nadano mu taką nazwę. Lustro wody znajduje się na wysokości 1183 m n.p.m., 12 metrów wyżej (1195) stoi schronisko. 

 

4. Schronisko PTTK Strzecha Akademicka położone jest na prastarym szlaku wiodącym na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę.

Drugie co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach położone pośrodku Złotówki, szerokiego, bezleśnego grzbietu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru na wys. 1258 m. Przy schronisku główny w tym rejonie węzeł szlaków letnich i zimowych. Zimna Łąka na Złotówce jest dobrym polem narciarskim. Przy schronisku wyciąg orczykowy i nartostrada "Złotówka". Obecny hotelowy gmach ukończono w 1907 r. Używana do dziś nazwa "Strzecha Akademicka" powstała w pierwszych latach po II wojnie światowej, kiedy obiekt był własnością studentów wyższych uczelni krakowskich.

 

5. Schronisko Górskie Dom Śląski to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Karkonoszach, położone u podnóża Śnieżki na wysokości 1400 m n.p.m. na samej granicy czesko - polskiej, u zbiegu głównych szlaków turystycznych ,zaledwie 5 minut zjazdu na nartach do górnej stacji kolejki na Kopę i kompleksu narciarskiego "Śnieżka" www.kopa.com.pl (powrót spacerem ok. 20 minut). 

 

6. Wystająca 200 metrów ponad Równię, Śnieżka jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.
Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski. Tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne jest szczytem nie do zdobycia jak wydaje się większości turystom. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie ubranie i obuwie znacznie ułatwia szczególnie zimową wędrówkę.

Na szczycie Śnieżki znajduje się obserwatorium, w którym można się ogrzać, coś zjeść i się napić. Niestety nie ma możliwości noclegu.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Karpacz > Śnieżka, , 58-540 Karpacz
Regulamin