Karpacz Centrum > Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO  >Zapora na Łomnicy > Świątynia Wang

Czas wycieczki
w jedną stronę - około 1h
Długość - około 3 km
Trudność - łatwa
 

1. Karpacz może pochwalić się pięknym, reprezentacyjnym deptakiem znajdującym się na głównej ulicy miasta – Konstytucji 3 Maja. 

Otaczają go restauracje, kawiarnie czy sklepy z pamiątkami. Powstał on dzięki wspólnej pracy urbanistów, architektów i projektantów miejskich przestrzeni. 

 

2. Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO
Wystawa obejmuje dwa piętra pełne makiet wykonanych z klocków Lego przez fascynatów klocków i techniki.
Muzeum to nie tylko ekspozycja, ale wielki plac zabaw dla małych i dużych. Wyposażona jest w guziki, joystiki i piloty zdalnego sterowania, które pozwalają na wprawianie modeli w ruch. Można tu znaleźć m.in. robota z klocków Lego układającego kostkę Rubika oraz niesamowity świat Star Wars z maszyną kroczącą ATAT i ogromnym niszczycielem floty Imperium.

Ciekawscy znajda tu coś dla siebie - przy każdej z gablot zostały umieszczone tabliczki prezentujące najciekawsze informacje o modelu/budowli.
Po obejrzeniu ekspozycji można spróbować swoich sił i wykazać się kreatywnością tworząc własne unikalne budowle.

 

3. Zapora na Łomnicy.
Pomiędzy latami 1910-15 w ramach programu przeciwpowodziowego została zbudowana zapora na Łomnicy. Tworzy ona niewielkie jezioro zaporowe wraz ze sztucznym wodospadem. 

Na początku XX wieku w jeziorku można było się kąpać lub pływać po nim kajakiem, zimą zaś zamieniało się w lodowisko. Na brzegu funkcjonowała restauracja oraz muszla koncertowa. Dziś szczytem zapory prowadzi czerwony szlak turystyczny, który prowadzi do Grabowca.

 

4. Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza.
Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką.

Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronić świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru.
Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Karpacz > Świątynia Wang, , 58-540 Karpacz
Regulamin