Łomnica Pałac > Wojanów Pałac > Kościół w Wojanowie > Wojanów Bobrów Pałac

Czas wycieczki
w jedną stronę - około 0,5 h
Długość - około 2,2 km
Trudność - łatwa

1. Pałac Łomnica
Barokowy Duży Pałac służy dziś jako muzeum, otwarte codziennie. Do zwiedzania są historyczne sale na parterze. Trzy sale przedstawiają meble oraz inne elementy typowe dla dworów dolnoślaskich od XVIII do XIXw. Warto zwiedzić także pieczołowicie odrestaurowane piwnice pałacowe z sezonową wystawą.

W Bibliotece obejrzeć można prezentację multimedialną (20min.), która przedstawia losy majątku Łomnica. Prezezntacja ta pokazuje w niezwykle ciekawy i wzruszający sposób wiele ogólnie mało znanych aspektów historii dworów i pałaców dolnośląskich. Jest ona godna polecenia, ponieważ pozwoli pogłębić wiedzę o bardzo specyficznej i skomplikowanej historii Dolnego Śląska. Ta motywująca, radosna prezentacja, obejmująca również historię ratunku i tworzenia Łomnicy jako centrum kulturalnego, pokazuje także, jak niezwykły potencjał tkwi w zabytkach Dolnego Śląska.

2. Pałac Wojanów
W otoczonym parkiem krajobrazowym Pałacu Wojanów, którego dworskie wnętrza zachwycają misternymi wykończeniami, goście mogą poczuć atmosferę minionych czasów i uroki arystokratycznego życia.

Pałac Wojanów jest nowoczesnym kompleksem konferencyjno-noclegowym, zlokalizowanym w murach rezydencji dworskiej z XIII wieku. Zamieszkany nieprzerwanie od ponad 400 lat, w swoich progach gościł wiele znamienitych postaci - artystów, polityków, a nawet królów. Otoczony parkiem krajobrazowym o powierzchni 16 hektarów, zapewnia gościom przestrzeń do spacerów i relaksu na otwartym powietrzu.

W zabytkowych wnętrzach pałacu nie zabrakło oczywiście nowoczesnych udogodnień - goście do dyspozycji mają m.in. basen, strefę spa z bogatą ofertą zabiegów, korty tenisowe oraz solarium. Warto odwiedzić również pałacową kawiarnię lub restaurację - w tej ostatniej serwowane są codziennie śniadania, a także powitalna kolacja.

3. Kościół filialny NP Marii, wzmiankowany w 1318 r., posiada prezbiterium z XIV w. i dobudowaną w 2. poł. XVI w. nawę. Jest to budowla jednonawowa, murowana, z dwuprzęsłowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowym i drewnianym kasetonowym stropem z 1608 r. nad nawą. We wnętrzu trzy barokowe ołtarze z XVIII w., ambona z 1607 r., oraz ozdobiona reliefami chrzcielnica z ok. 1600 r., a na ścianach nagrobki z XVI i XVII w.

4. Pałac w Wojanowie - Bobrowie
Warowny zamek w Bobrowie powstał około roku 1450. W XVI wieku stała tam także wieża rycerska oraz mała warownia. W latach 1880-1922 zamek był własnością rodziny von Decker, która przebudowała go w 1894 r. w stylu neorenesansowym wg planów berlińskiego architekta Paula Roetgera.

Założenie w Bobrowie zlokalizowane jest na wysokiej skarpie nad rzeką Bóbr. Pałac zachował mimo zniszczeń okazałą malowniczą bryłę. Pałac jest budynkiem trójkondygnacyjnym o zróżnicowanej bryle i planie, z czworoboczną, masywną wieżą pośrodku korpusu. Pod względem stylistycznym architektura pałacu bliska jest formom charakterystycznym dla renesansu francuskiego, zdobionego ornamentem niderlandzkim oraz licznymi szczytami, wykuszami i wieżyczkami. Z ocalałych wnętrz na uwagę zasługuje duży prostokątny hall o sklepieniu wspartym na monolitycznej kolumnie oraz reprezentacyjna klatka schodowa. Pałac sąsiaduje z charakterystycznym kompleksem folwarcznym na planie podkowy.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Łomnica > Wojanów Bobrów, , 58-508 Łomnica
Regulamin