Sobieszów > Zamek Chojnik

Czas wycieczki
w jedną stronę - około 40 min
Długość - około 1,5 km
Trudność - łatwa

Jedna z najpopularniejszych tras w Karkonoszach pod względem odwiedzin. Prawie każdy turysta, który przybywa po raz pierwszy w tę okolicę umieszcza zwiedzanie zamku w programie swojego pobytu. 
 

1. Sobieszów jest miejscowością malowniczo położoną wzdłuż Wrzosówki u stóp Chojnika. Prawa miejskie otrzymała 1 stycznia 1962 roku. Od 1 lipca 1976 roku Sobieszów został włączony w obszar administracyjny miasta Jeleniej Góry. 

W Sobieszowie ma swą siedzibę Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego. Lokalizacja miasta stwarza dogodne warunki do rozpoczynania tutaj pieszych wędrówek po Karkonoszach.


2. Ruiny zamku Chojnik
należą bez wątpienia do najbardziej znanych i najpiękniejszych na całym Dolnym Śląsku. 

Do dzisiaj zachowały się w zakonserwowanej (w latach 60-ych XX wieku) formie ściany zamku wysokiego z cylindryczną wieżą, a także dwa pierścienie murów obwodowych z renesansową attyką, skorupy budynków mieszkalnych oraz relikty urządzeń inżynieryjnych i obronnych.

Szczęśliwie, z obecnego punktu widzenia, warownia została dość wcześnie opuszczona, co zaoszczędziło jej modnych w okresach późniejszych barokowych i neogotyckich upiększeń, dzięki czemu obecny wygląd ruin w dużym stopniu pokrywa się ze stanem XVII-wiecznym.
Zameczek stanowi znakomitą atrakcję turystyczną regionu Karkonoszy, co przekłada się w liczbie odwiedzających go osób; w sezonie jest tutaj tłoczno lub przeraźliwie tłoczno.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Sobieszów > Zamek Chojnik, , 58-570 Jelenia Góra
Regulamin