Świeradów Zdrój > Źródło dr. Adama > Chatka Górzystów

Czas wycieczki w jedną stronę - około 2 h
Długość wycieczki - około 7 km
Trudność - łatwa

Szlak niebieski wiedzie ze Świeradowa Zdroju przez Polanę Izerską, źródło dr. Adama do Chatki Górzystów. 

1. Świeradów Zdrój to malowniczo położone w sercu Gór Izerskich uzdrowisko (450 - 650 m. n. p. m.). Wyjątkowy, uzdrawijący mikroklimat, bogactwo tutejszych wód mineralnych, radonowych i pokładów borowiny sprawia, że Świeradów słynie już od kilkuset lat ze swoich uzdrowiskowych możliwości.
W Świeradowie leczy się dziś choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby kobiece. 

Góry Izerskie zachęcają do turystyki pieszej i rowerowej, w mieście i okolicy działa kilka wyciągów narciarskich.

Obecnie Chatka Górzystów przyciąga wielu turystów. Leży ona osiem kilometrów od centrum, które trzeba pokonać pieszo, gdyż nie dojeżdża tutaj kolejka gondolowa. 

 

2. Źródło dr. Adama zostało nazwane na cześć lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX wieku. 

Dziś do pulsującego czystą wodą źródła Adamsa prowadzi niebieski szlak. Przez wiele lat prowadził aktywne badania skuteczności leczenia klimatycznego i balneologicznego, dochodząc do wniosku, że wodne kąpiele, spacery wśród drzew świerkowych i picie tutejszych wód to najlepsza metoda kuracji w przypadku wielu dolegliwości. I na ten temat napisał kilka rozpraw. 

Po drodze można zatrzymać się w schronisku Zielona Budka, który oferuje ciepłą hetratę i ciasto. Schronisko Zielona Budka znajduje się tuż przy szlaku.

 

3. Chatka Górzystów znajduje się na Hali Izerskiej i jest jedynym budynkiem, który ostał się po istniejącej tu niegdyś osadzie nazywanej Gross-Iser. Osada ta została założona w XVII wieku przez czeskich uchodźców religijnych. W 1734 liczyła ona 13 zagrodników oraz chałupników i składała się z bud pasterskich w liczbie 38 w roku 1880. 

Obecnie Chatka Górzystów przyciąga wielu turystów. Leży ona osiem kilometrów od centrum, które trzeba pokonać pieszo, gdyż nie dojeżdża tutaj kolejka gondolowa.
Chatka ma czterdzieści miejsc noclegowych. Turyści nie uświadczą tutaj wygód, zatem nie jest to miejsce dla osób, które lubią luksusy. Pokoje są wieloosobowe, a prąd jest tutaj niezwykle rzadko. Przeważnie miejsce oświetlane jest latarkami lub świeczkami, a w piecach trzeba napalić samemu.
Turyści mogą tutaj uświadczyć kominka oraz miejsca na ognisko. Nocleg poza okresem sylwestrowym kosztuje 25 złotych. W sezonie zimowym można wypożyczyć narty biegowe za 15 złotych na dobę.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Świeradów Zdrój > Chatka Górzystów, , 59-850 Świeradów Zdrój
Regulamin