Świeradów Zdrój > Dom Zdrojowy > Pogórze Izerskie > Rozdroże Izerskie > Kopalnia Stanisław > Izerskie Garby

Czas wycieczki w jedną stronę - około 2 h
Długość - około 18 km
Trudność - średnia

Trasa rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym i biegnie drogami leśnymi i ulicami Świeradowa Zdroju. 40% trasy biegnie drogami lub ulicami asfaltowymi, pozostała część prowadzi drogami szutrowymi wśród lasów. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych na Pogórze Izerskie i Izerskie Garby. Przy trasie położonych jest kilka zagospodarowanych punktów odpoczynku. Warto zatrzymać się m.in. na Rozdrożu Izerskim, gdzie rozpościera się piękny widok na Izerskie Garby oraz Kopalnie Stanisław.


1. Świeradów Zdrój - niewielkie miasteczko (3 tys. mieszkańców), położone na wysokości 450-710 m.n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy. Miasteczko to nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich dzięki unikalnemu klimatowi oraz zasobom naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu. Przyciąga turystów i kuracjuszy od XVIIw.

2. Dom Zdrojowy w Świeradowie - piękna budowla położona w centrum, otoczona parkiem. Dom Zdrojowy posiada wysoką na 46 m wieżę zegarową oraz najdłuższą (80m) wśród dolnośląskich uzdrowisk Halę Spacerową o modrzewiowej konstrukcji, z piękną roślinną polichromią, witrażami i herbem rodziny von Schaffgotsch umieszczonym nad sceną. Przy wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo-żelaziste - pijalnia czynna codziennie od 7.00 do 17.00).

3. Pogórze Izerskie - północne przedpole Gór Izerskich, zasięgiem obejmujące duży teren zawarty pomiędzy Nysą Łużycką na zachodzie, a rzeką Bóbr na wschodzie. Granica północna jest umowna i wyznaczą ją poziomica 200 m w okolicy Bolesławca. Osią regionu jest rzeka Kwisa przepływająca przez miasta: Mirsk, Gryfów Śląski, Leśną, Lubań i Nowogrodziec.

4. Rozdroże Izerskie - leży na wysokości 767 m.n.p.m. na przełęczy pomiędzy grzbietem Kamienickim a grzbietem Wysokim Gór Izerskich. Rozpościera się z niego piękny widok na kopalnie kwarcu "Stanisław" oraz na część Grzbietu Kamienickiego.

5. Kopalnia kwarcu Stanisław

Najwyżej położony kamieniołom w Polsce, Kopalnia kwarcu "Stanisław" w Szklarskiej Porębie – kopalnia odkrywkowa na wysokości 1050 m n.p.m.

Od wieków miejsce to było znane z występowania pięknych kryształów kwarcu, głównie mlecznych i różowych. Pierwsi bogactwo góry poznali Walonowie znajdując kryształy górskie i ametysty. Wraz ze skałami metamorficznymi - hornfelsami i skarnami - występują tam również inne ciekawe mineralizacje.

6. Izerskie Garby – wzniesienie o wysokości 1084 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Świeradów Zdrój > Izerskie Garby ROWEREM, , 59-850 Świeradów Zdrój
Regulamin