Świeradów Zdrój > Źródło dr. Adama > Schronisko na Stogu Izerskim

Cas wycieczki
w jedną stronę - około 2 h
Długość - około 7 km
Trudność - średnia

Bezpośrednio z centrum Świeradowa prowadzi od dworca autobusowego czerwony szlak turystyczny, rozoczynający zapomniany nieco Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.

Szlak przez znaczną część długości prowadzi leśną drogą dojazdową do schroniska.
W górnym odcinku zbacza ze starej asfaltowej drogi i prowadzi bardziej bezpośrednią trasą wprost pod schronisko.
Częściowo wiedzie trasą dawnego toru saneczkowego (dł. ok. 2,5km) wytyczonego w latach 20. XXw. Miłośnicy zapomnianych pamiątek mogą szukać jego śladów w leśnej gęstwinie.

 

1. Świeradów Zdrój to malowniczo położone w sercu Gór Izerskich uzdrowisko (450 - 650 m. n. p. m.). Wyjątkowy, uzdrawijący mikroklimat, bogactwo tutejszych wód mineralnych, radonowych i pokładów borowiny sprawia, że Świeradów słynie już od kilkuset lat ze swoich uzdrowiskowych możliwości.
W Świeradowie leczy się dziś choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby kobiece.
Góry Izerskie zachęcają do turystyki pieszej i rowerowej, w mieście i okolicy działa kilka wyciągów narciarskich.


2. Źródło dr. Adama zostało nazwane na cześć lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX wieku. 

Dziś do pulsującego czystą wodą źródła Adamsa prowadzi niebieski szlak. Przez wiele lat prowadził aktywne badania skuteczności leczenia klimatycznego i balneologicznego, dochodząc do wniosku, że wodne kąpiele, spacery wśród drzew świerkowych i picie tutejszych wód to najlepsza metoda kuracji w przypadku wielu dolegliwości. I na ten temat napisał kilka rozpraw. 

 

3. Schronisko na Stogu Izerskim powstało w roku 1924 z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego, a dokładniej z inicjatywy Josefa Siebelta (ze środków rodziny Schaffgotch) świeradowskiego lekarza, który przybył do miasta mając lat 21 i będąc ciężko chorym doznał cudownego ozdrowienia, po czym postanowił na stałe osiedlić się w ówczesnym Bad Flinsberg. Schronisko na "STOGU IZERSKIM" zostało zmodernizowane w zakresie wykończenia wewnętrznego, zachowując swój niepowtarzalny urok, charakter i styl.

Obok schroniska znajduje się nowa kolei gondolowa.  Jej trasa wynosi 2172 m. Maksymalna zdolność przewozowa wynosi 2400 osób na godzinę, czas przejazdu 8 minut, długość trasy narciarskiej wynosi 2 500 m.
Wysokość dolnej stacji 617 m n.p.m, górnej 1060 m n.p.m. Kolej funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników tras rowerowych w lecie.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Świeradów Zdrój > Schronisko na Stogu Izerskim, , 59-850 Świeradów Zdrój
Regulamin