Świeradów Zdrój > Domek Myśliwski > Schronisko na Stogu Izerskim > Wieża Widokowa na Smreku

Czas wycieczki w jedną stronę - około 2h
Długość - około 8 km
Trudność - łatwa

Spokojna trasa zaliczana do łatwych prowadząca na wieżę widokową nad Smerkiem jest bardzo malowniczą i atrakcyjną trasą dla turystów.

Trasa rozpoczyna się podróżą gondolą z Dolnej Stacji Gondoli.Piesza trasa rozpoczyna się już od Górnej Stacji Gondoli i prowadzi przez takie miejsca jak Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, Stóg Izerski, Domek Myśliwski kończąc na malowniczo położonej Wieży widokowej nad Smrkiem w Czechach.

 

1. W Świeradowie-Zdrój , malowniczo położonym uzdrowisku górskim warto odwiedzić Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową Halą Spacerową  pijalnią wody mineralnej oraz muzeum zdrojowym.
Świeradów to doskonałe miejsce na narty – od 2008r działa nowoczesna kolej gondolowa na Stóg Izerski. Ośrodek przy gondoli oferuje 2,5 km oświetlonej i naśnieżanej nartostrady, snowpark, wypożyczalnie sprzętu, parking oraz restauracje.

Budowa kolei gondolowej na Stóg Izerski rozpoczęła się w marcu 2007 roku, a zakończona została w listopadzie 2008 r. 
Kolej ma długość 2172 m, stacja dolna umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., a górna 1060 m n.p.m. 
Kolej ma 71 ośmioosobowych wagoników. 
Czas przejazdu koleją to 8 minut. Między stacją górną a dolną jest oświetlona nartostrada o długości 2500 metrów. 
Kolej gondolowa funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.

 

2. Malowniczo położony Domek Myśliwski znajduje się nieopodal trasy na Wieżę widokową na Smrku. Jest miejscem, w którym można odpocząć, uzupełnić płyny czy też pożywić się. Domek Myśliwski lata świetności ma już za sobą, jednak warto odwiedzić to miejsce.

 

3. Schronisku na Stogu Izerskim powstało w roku 1924 z inicjatywy Towarzystwa Karkonoskiego, a dokładniej z inicjatywy Josefa Siebelta (ze środków rodziny Schaffgotch) świeradowskiego lekarza, który przybył do miasta mając lat 21 i będąc ciężko chorym doznał cudownego ozdrowienia, po czym postanowił na stałe osiedlić się w ówczesnym Bad Flinsberg.
Schronisko na "STOGU IZERSKIM" zostało zmodernizowane w zakresie wykończenia wewnętrznego, zachowując swój niepowtarzalny urok, charakter i styl.

 

4. Wieża zbudowana w 2003 roku na miejscu swojej drewnianej poprzedniczki na szczycie góry Smerek, w czeskiej częsci Gór Izerskich. Posiada dwie kondygnacje i według informacji na stronie czeskiegory.pl ma wysokość 20 metrów.

Na dole, w niewielkim pomieszczeniu w razie potrzeby można się schronić przed warunkami atmosferycznymi. W sezonie turystycznym można zjeść kiełbasę i wypić piwo. W środku są ławki, stoły a na ścianach wiszą zdjęcia.
Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Świeradów Zdrój > Wieża nad Smrekiem, , 59-850 Świeradów Zdrój
Regulamin