Szklarska Poręba > Dom Jana Sztaudyngera

Czas wycieczki - około 7-10 h
Długość - około 25 km
Trudność - trudna

Jeżeli chcecie spojrzeć na turystykę z trochę innej perspektywy, wybierzcie się na „wędrówkę z fraszką” Dużą Sztaudyngerowska Trasą Turystyczną. Będziecie  mieli okazję obcować nie tylko z pięknymi krajobrazami, ale również z dziełami mistrza krótkiej formy, przez jakiś czas mieszkańca naszego miasta, Jana Sztaudyngera.

Wokół miasta została wytyczona trasa, a w 14 charakterystycznych punktach postawiono tablice informacyjne. Na każdej z nich jest opisane krótko miejsce, w którym się ona znajduje, informacja o Janie Sztaudyngerze oraz fraszka jego autorstwa. Mottem przewodnim trasy jest wiersz napisany przez Sztaudyngera „Krajobrazy jak ziarnka”.

Krajobrazy  jak ziarnka różańca odmawiam,
Nie pragnę nowych, stale stare wznawiam,
I na tych samych, z pasją ciągle nową
Nalepiam moje niedołężne słowo.
Widać mnie tknęła Sopliców choroba,
Nic prócz ojczyzny mi się nie podoba.

Przejście całej trasy zajmuje ok. 7-10 godzin, ale ponieważ biegnie ona dookoła miasta, w każdej chwili w razie zmęczenia można skierować swoje kroki do centrum. 

Chcąc przejść cała trasę trzeba się do tego dobrze przygotować.
Trzeba w miarę wcześnie wyruszyć, żeby dotrzeć do celu przed zmrokiem. Dobrze jest mieć nieprzemakalne okrycie i zapasową odzież. Do naszego wyposażenia oprócz posiłku i wody warto dołączyć również małą apteczkę. Oprócz ulotki z naszkicowaną trasą (można otrzymać ją w informacji miejskiej) trzeba zabrać ze sobą dokładną mapę.  Nie wybieraj się w góry samotnie, będziesz wspólnie z towarzyszem mógł cieszyć się pięknymi widokami i fraszkami Jana Sztaudyngera. 

Trasa
Codzienny spacer
Trzeba iść dokądkolwiek, trzeba ufać drodze.
Gnuśnieję, kiedy nigdzie z domu nie wychodzę.

1. Dom Jana Sztaudyngera - J.I. Sztaudynger (1904-1970) - satyryk, poeta, teoretyk lalkarstwa wspaniały fraszkopisarz, tworzył w tym domu w latach 1946-1950. Dom położony jest w spokojnej okolicy. W roku 2005 spłonęła znaczna część budynku.

2. Stara Chata Walońska
Siedziba Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Sudeckie Bractwo Walońskie powstało 19.9.1999 r. Skupia poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych oraz miłośników dziejów regionu.

3. Leśniczówka Szronowiec – Nadleśnictwo Szklarska Poręba
Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych terenów i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych oraz Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Jeleniówka” w Chromcu. Dla zorganizowanych grup, po uzgodnieniu terminu, zapewniamy leśnika (edukatora) -przewodnika.

4. Nartostrada "Puchatek" w Szklarskiej Porębie jest bez wątpienia najpopularniejszą w tej miejscowości. Powodem tego jest fakt posiadania oświetlenia, dzięki czemu korzystać z niej można praktycznie do wieczora. Jest to łatwa trasa o długości 1470 metrów i rożnicy poziomów 172 metry. Początek trasy znajduje się na wysokosci 880 m n.p.m., natomiast koniec na wysokosci 708 m n.p.m. Szerokosć waha się od 15 do 35 metrów. Średnie nachylenie wynosi 12%, natomiast największe 27%. Jak większość tras w Szklarskiej Porębie jest sztucznie dośnieżana.

5. Wodospadu Kamieńczyka
Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. 

6. Leśna Huta
Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku.

7. Białą Dolinę
Najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby 750m n.p.m.
Spokojna, położona na skraju lasu polana, zagospodarowana z zachowaniem naturalnej zieleni, osłonięta od wiatrów, a w zimie biała przez okres 5-miesięcy. Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, a zimą raj dla narciarzy.

8. Wysoki Kamień
Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

9. Czarną Górę to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w okolicach Szklarskiej Poręby. Na szczycie grupa skalna Dzwonnica. Ze skałek można zobaczyć masyw Gór Izerskich od Wysokiego Kamienia po Stóg Izerski oraz Przedgórze Izerskie. Między drzewami można też dojrzeć Zachodnią część Karkonoszy: Śnieżne Kotły i Szrenicę.

10. Zakręt Śmierci to uroczysko, ostry zakręt pod kątem stu osiemdziesięciu stopni. Jest to świetny punkt widokowy na wzniesienia Karkonoszy oraz na Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci jest położony na drodze wojewódzkiej numer 358.

11. Chybotek
Granitowy, dający się rozkołysać głaz, według legend zamyka dostęp do ukrytych skarbów. Chybotek miał szczególne znaczenie dla poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych. Uważany za miejsce, z którego Walończycy po odbyciu stosownych obrzędów rozpoczynali swoje wyprawy.

12. Złoty Widok
Panorama Karkonoszy od Śnieżki poprzez Słoneczniki, Długi Grzbiet, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt po Szrenicę. Od średniowiecza miejsce chętnie odwiedzane przez Walończyków, ludzi gór i turystów.

13. Wodospad Szklarki
W okolicy wodospadu Szklarka wydobywany był przez walońskich poszukiwaczy  minerałów i kamieni szlachetnych rzadki, wysoko ceniony w średniowieczu kwarc dymny. 

Szczegółowy opis trasy znajdzie się w przygotowywanym przewodniku do DSTT.
Jeżeli nawet nie będziecie mieli siły przebyć całą DSTT, wybierzcie się do jednego z punktów na trasie, lub w inne piękne miejsce, których wokół bez liku, by odetchnąć świeżym, górskim powietrzem.  Bierzmy przykład z Jana Sztaudyngera - miłośnika przyrody.  

Oficjalne otwarcie trasy odbyło się 2 maja 2009 r. o godz. 9.00 w ruinach dawnego domu Jana Sztaudyngera przy ul. 1 Maja 55. Trasa ta jest efektem sfinalizowania przez Stowarzyszenie „PUCH OSTU” pierwszego etapu projektu  „Wędrówki z fraszką”.  Projekt jest realizowany we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J.I. Sztaudyngera, a współfinansowany przez Urząd Miasta.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szklarska Poręba > Dom Sztaudyngera, , 58-580 Szklarska Poręba
Regulamin