Szklarska Poręba > Wodospad Kamieńczyka > Schronisko na Hali Szrenickiej > Końskie Łby > Schronisko Szrenica

Czas wycieczki w jedną stronę - około 2 h
Długość - około 7 km
Trudność - średnia

Szrenica jest rozległym szczytem dominującym nad Szklarską Porębą.
W partiach szczytowych Szrenicy usytuowanych jest kilka interesujących formacji skalnych takich jak m.in. Końskie Łby.

Przy szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę położony jest Wodospad Kamieńczyka, będący najwyższym wodospadem polskiej części Karkonoszy i stanowiący jedną z głównych atrakcji turystycznych okolic Szklarskiej Poręby.
 

1. Szklarska Poręba - położona w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, znana i ceniona od połowy XIX wieku.
Jest to miejsce, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe uatrakcyjniające pobyt naszych gości.

Szklarska jak i okolice to obszar występowania unikatowej fauny i flory przyciągającej ludzi wrażliwych na naturalne piękno otoczenia.

Warunki porównywalne do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200m n.p.m. Doskonałe miejsce dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.
 

2. Wodospad Kamieńczyka
Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.
Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. 

Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka".
 

3. Schronisko na Hali Szrenickiej jest to obiekt położony nad Szklarską Porębą tuż obok czerwonego szlaku. Oferujemy noclegi oraz wyśmienitą polską kuchnie.
Wspaniała atmosfera oraz niezapomniane widoki to tylko namiastka tego co można tutaj przeżyć. 
 

4. Skałki Końskie Łby położone są w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Skały swoim kształtem przypominają końskie łby, stąd też pochodzi ich nazwa. Jest to kilkumetrowa forma skalna, położona na wysokości około 1297 m n.p.m. Skałki stanowią punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na piękne Karkonosze.
 

5. Schronisko Szrenica usytuowane jest na wierzchołku góry o tej samej nazwie (1362 m.n.p.m.), na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym (czerwony), 300m od granicy (15' do granicznego przejścia turystycznego z Czechami). Stanowi idealną bazę wypadową  i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szklarska Poręba > Szrenica, , 58-580 Szklarska Poręba
Regulamin