Szklarska Poręba Góna > Wodospad Kamieńczyk > Schronisko Kamieńczyk

Czas wycieczki w jedną stronę – około 1 h
Długość - około 3,5 km
Trudność - łatwa

Możemy także wybrać się na spacer z centrum Szklarskiej Poręby. Należy w tym celu udać się w kierunku dolnej stacji wyciągu na Szrenicę (albo ulicą 1-go Maja a potem Kilińskiego lub od początku Turystyczną). Stamtąd czarnym szlakiem kierujemy się do rozdroża pod Kamieńczykiem (skrzyżowanie czerwonego szlaku na Halę Szrenicką oraz szlaku czarnego prowadzącego dookoła Szklarskiej Poręby). Z rozdroża czerwonym szlakiem dochodzimy do Wodospadu Kamieńczyka.

1. Szklarska Poręba - położona w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, znana i ceniona od połowy XIX wieku.
Jest to miejsce, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe uatrakcyjniające pobyt naszych gości.

Szklarska jak i okolice to obszar występowania unikatowej fauny i flory przyciągającej ludzi wrażliwych na naturalne piękno otoczenia.
Warunki porównywalne do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200m n.p.m. Doskonałe miejsce dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.

2. Wodospad Kamieńczyk - Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego wąwozu kamieńczyka.

Wąwóz kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.

Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez walończyków, jaskinia – tzw. „złota jama”ze skupiskami pegmatytu i ametystów. przy wodospadzie znajduje się schronisko „kamieńczyk” i „szałas sielanka".

3. Schronisko Kamieńczyk położone jest tuż przy wodospadzie Kamieńczyka (27 m wys. najwyższy w Sudetach).
Pierwsze prywatne schronisko górskie, wybudowane po II wojnie światowej przez Janinę i Jerzego Sieleckich w 1997 roku.

Znajduje się przy głównym szlaku na Szrenicę. Wspaniała baza wypadowa w górne partie Karkonoszy, na wycieczki piesze, rowerowe. W pobliżu dużo tras narciarstwa zjazdowego jak i biegowego.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szklarska Poręba > Wodospad Kamieńczyk, , 58-580 Szklarska Poręba
Regulamin