Szklarska Poręba > Zakręt Śmierci > Wysoki Kamień

Czas wycieczki w jedną stronę - około 2 h
Długość - około 9 km
Trudność - średnia

Do Schroniska Wysoki Kamień prowadzi szlak żółty ze Szklarskiej Poręby przez Zakręt Śmierci.
 

1. Szklarska Poręba - położona w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, znana i ceniona od połowy XIX wieku.
Jest to miejsce, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe uatrakcyjniające pobyt naszych gości.

Szklarska jak i okolice to obszar występowania unikatowej fauny i flory przyciągającej ludzi wrażliwych na naturalne piękno otoczenia.
Warunki porównywalne do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200m n.p.m. Doskonałe miejsce dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.

2. Zakręt Śmierci to uroczysko, ostry zakręt pod kątem stu osiemdziesięciu stopni. Jest to świetny punkt widokowy na wzniesienia Karkonoszy oraz na Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci jest położony na drodze wojewódzkiej numer 358.

Jest to droga zwana Drogą Sudecką i znajduje się pomiędzy Szklarską Porębą, a Świeradowem-Zdrojem. Zakręt ów powstał na zboczu Czarnej Góry w latach 1935- 1937, a nazwa wzięła się od licznych wypadków samochodowych, które mają tam miejsce ze względu na brak ostrożności przejeżdżających tamtędy kierowców. W miejscu tym ma miejsce strefa kontaktowa masywu granitoidowego Karkonoszy ze skałami (są to w dużej mierze skały węglanowe).

Na Zakręcie Śmierci główną skałą jest hornfels. Innymi minerałami, które tam występują są: kordieryt, biotyt oraz homblenda. W wyniku powstawania procesów hydrotermalnych możliwa jest do zauważenia mineralizacja siarczkowa pirytu, piorynu oraz chalkopirytu. Zakręt znajduje się na wysokości 775 metrów n.p.m. Poniżej zakrętu przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu pochodząca z XVII w.

3. Wysoki Kamień
Zapraszamy turystów, wędrowców, wczasowiczów, amatorów sportów zimowych, miłośników gór do odwiedzenia Wysokiego Kamienia.
Jest to szczyt w Górach Izerskich 1058 m n.p.m.

Jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach. Roztacza się stąd widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską.
Ujrzeć można Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Świeradów Zdrój, Gryfów, Zgorzelec, Bolesławiec, Legnicę.

Na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki.
Obecnie działa tu bufet, w którym można kupić napoje i pamiątki.
Schronisko jest  ciągle w budowie.
Noclegów jeszcze nie mamy.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szklarska Poręba > Wysoki Kamień, , 58-580 Szklarska Poręba
Regulamin