Szklarska Poręba > Dom Braci Hauptmanów > Dom Wlastimila Hofmana > Złoty Widok

Czas wycieczki w jedną stronę - około 1,5 h
Długość - około 10 km
Trudność - łatwa

Trasa w całości przebiega drogami i ścieżkami Szklarskiej Poręby. Łączy najważniejsze miejsca związane ze kulturą i sztuką w mieście, m.in. domy: Braci Hauptmanów (Muzeum Karkonoskie) i Wlastimila Hoffmana oraz Esplanadę z pracownią p. Koneckich. Warto zatrzymać się też na dłużej na Złotym Widoku.
 

1. Szklarska Poręba - położona w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, znana i ceniona od połowy XIX wieku.
Jest to miejsce, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe uatrakcyjniające pobyt naszych gości.

Szklarska jak i okolice to obszar występowania unikatowej fauny i flory przyciągającej ludzi wrażliwych na naturalne piękno otoczenia.
Warunki porównywalne do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości powyżej 1200m n.p.m. Doskonałe miejsce dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.

2. Muzeum Karkonoskie - otwarte w 1995r. Wczęśniej mieszkali tu znani pisarze, bracia Carl i Gerhart Hauptmann. Oprócz wystaw biograficznych związanych z braćmi Hauptmannami i galerii malarstwa Wlastimila Hofmana gromadzi eksponaty związane z historią Szklarskiej Poręby, malarstwo Karkonoszy i eksponaty związane z legendami o Duchu Gór.

3. Dom Wlastimila Hofmana - tutaj w latach 1947-70 żył i tworzył Wlastimil Hofman, autor słynnej "Spowiedzi" (1906), jeden z najwierniejszych uczniów Jacka Malczewskiego.  W tym uroczym budynku powstało wiele portretów zamieszkałych niegdyś w okolicy dzieci i ludzi zaprzyjaźnionych z malarzem i jego żoną Adą. Obecnie budynek ma prywatnego właściciela. 

Zainteresowani odwiedzinami w domu artysty, powinni, jeśli nie stanowią licznej grupy, na miejscu, na ul. Matejki 14 poprosić gospodarza o oprowadzenie lub zwrócić się o pomoc do Biura Informacji Turystycznej.

4. Złoty Widok - pokaźny próg granitowy opadający 20 metrowym urwiskiem do doliny Kamiennej. Stanowi świetny punkt widokowy na Karkonosze (przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec Śnieżkę). W jego pobliżu znajduje się grób Ducha Gór Rzepióra (niem. Rübezahl), Chybotek oraz Dom Wlastimila Hofmana.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szklarska Poręba > Złoty Widok ROWEREM, , 58-580 Szklarska Poręba
Regulamin