Szpindlerowy Młyn > Wodospad Łabski > Labska bouda > Źródło Łaby

Czas wycieczki w jedną stronę - około 3h
Długość - około 10km
Trudność - średnia


1. Szpindlerowy Młyn
O Szpindlerowym Młynie mówi się, że to "Czeskie Zakopane". Nie tylko jest wielkim centrum turystyki górskiej i narciarskiej, który latem i zimą zapełnia się dziesiątkami tysięcy turystów, ale przy tym wszystkim zachował jeszcze urok przytulnego górskiego kurortu.

2. Wodospad Łabski (Labský vodopád) znajduje się w odległości tylko kilometra od źródeł Łaby. Woda opada z wysokości 45 metrów do wąwozu Labská rokle. Dalej rzeka przedziera się przez Dolinę Łaby (Labský důl), pokonując kamienne progi i bystrza na długości ponad 200 m.
Wodospad znajduje się niedaleko schroniska Labská bouda koło odbicia niebieskiego szlaku. Ponieważ w miejscu tym rzeka nie ma zbyt wiele wody, żeby zwiększyć jego atrakcyjność dla turystów, wodę spiętrzano za pomocą małego zbiornika nad wodospadem i w miarę potrzeby wypuszczano. Zbiornik wybudował Josef Šír, ówczesny właściciel Labskiej boudy. Dziś ze względu na ochronę przyrody z atrakcji tej zrezygnowano.

3. Labska bouda jest ulubioną stacją tranzytową dla turystów udających się do Źródła rzeki Łaby (prámen Labe).

Hotel Labska bouda położony jest w pierwszej strefie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 1340 metrów n.p.m. na Łabskiej łące (Labská louka) w kierunku północno zachodnim od Špindlerovego Mlýna, i znajduje się niecały kilometr od źródła Labe (prámen Labe).

4. Źródło Łaby
Symbolicznie oznakowane źródło znajduje się na Łące Łabskiej na wysokości 1 386 m n.p.m., choć rzeczywiste źródło położone jest jeszcze wyżej. Na kamiennym murze umieszczono symbole czeskich miast, przez które przepływa Łaba.

Opinie o tym miejscu

Podziel się opinią o tym miejscu

Dziękujemy za oddanie opinii!
Państwa opinia zostanie opublikowana po zatwierdzeniu.
Proszę czekać
Trwa wysyłanie Państwa opinii.

Dane kontaktowe

  • Szpindlerowy Młyn > Źródło Łaby, , 543 51 Špindlerův Mlýn
Regulamin